INNPoland_avatar

Babcia GPT. Choć seniorka zmarła, nadal "rozmawia" z wnukiem

Natalia Bartnik

18 kwietnia 2023, 15:45 · 3 minuty czytania
Mężczyzna z Chin nie umiał się pogodzić ze stratą ukochanej babci. Aby łatwiej przejść przez żałobę, "przywrócił jej życie" dzięki popularnemu chatbotowi. Niektórym wydało się to zbyt dalekim posunięciem, ale Wu go nie żałuje.


Babcia GPT. Choć seniorka zmarła, nadal "rozmawia" z wnukiem

Natalia Bartnik
18 kwietnia 2023, 15:45 • 1 minuta czytania
Mężczyzna z Chin nie umiał się pogodzić ze stratą ukochanej babci. Aby łatwiej przejść przez żałobę, "przywrócił jej życie" dzięki popularnemu chatbotowi. Niektórym wydało się to zbyt dalekim posunięciem, ale Wu go nie żałuje.
Chińczyk Wuliu Wu może rozmawiać z awatarem swojej babci Fot. EAST NEWS; China Focus/Instagram
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Mężczyzna z Chin miał bardzo bliską więź ze swoją babcią, jednak ta zmarła w styczniu 2023 r.
  • Wuliu Wu dzięki technologii ChatGPT może z "nią" rozmawiać
  • System odtwarza jej wizerunek oraz głos

Nieżyjąca babcia w programie ChatGPT

Mieszkaniec Chin używa technologii, by rozmawiać ze zmarłą babcią, informuje "The South China Morning Post". Użył nagrań rozmów telefonicznych, by ChatGPT mógł odtworzyć jej głos.

Na podstawie zdjęcia seniorki powstał awatar, który delikatnie rusza ustami i głową, mruga oraz "serdecznie się śmieje". Nagranie z "rozmowy" zamieścił na chińskiej platformie do wideo Bilibili.

Fragment można obejrzeć na poniższym nagraniu:

Czytaj także: ChatGPT to nowy Szekspir? Sztuczna inteligencja zadebiutuje w teatrze

O czym Wu rozmawia z "babcią"?

"TSCMP" podał, że rodzina rozmawia z "babcią" na zwyczajne, codzienne tematy. Zacytował jeden z takich dialogów.

"Babciu, mój tata i ja wracamy do naszej rodzinnej miejscowości, by w tym roku świętować chiński Nowy Rok razem z tobą. Ostatnio mój tata do ciebie dzwonił. Co mu powiedziałaś?" – zapytał Wu.

"Powiedziałam, żeby nie pił wina, nie grał w karty i żył oszczędnie" – brzmiała odpowiedź. Wu przyznał, że jego tata ma już 50 lat, a mimo to pije wino codziennie i nie ma żadnych oszczędności.

"A ty, babciu, co kupiłaś na tegoroczne obchody Nowego Roku?".

"Kupiłam dwie butelki oleju spożywczego, tłoczonego do butelki przez samych rolników. Ma mocny zapach, ha ha. Kosztował 75 juanów (46 zł – red.) za butelkę.

Jak "ożywiono" seniorkę?

Chińczyk nie ograniczył się do wgrania fotografii kobiety oraz jej głosu. "The South China Morning Post" podaje, że zrobił coś więcej.

Podzieliłem się z botem ChatGPT wieloma szczegółami dotyczącymi życia mojej babci, mając nadzieję, że zrozumie jej przeszłość i nauczy się rozmawiać ze mną takim tonem, jakiego ona używała. (...) Na razie potrafi prowadzić tylko proste rozmowy. Kiedy moje wypowiedzi stają się bardziej skomplikowane, nie rozumie ich.Wuliu Wu

Historia Wu i jego babci

Wuliu Wu to 24-letni grafik z Szanghaju (oryginalny zapis to Wu Wuliu, ponieważ m.in. w Chinach jako pierwsze podaje się nazwisko). Jego babcia wychowywała go po rozwodzie rodziców, ich więź była bardzo bliska. Zmarła w styczniu 2023 r. na koronawirusa, gdy miała 84 lata. Wu czuwał przy niej, gdy była w śpiączce.

Nie wybudziła się, dlatego nie mógł jej pożegnać. Z tęsknoty oraz by ułatwić sobie przejście przez żałobę, Wu użył programu ChatGPT, by móc przez jakiś czas wciąż móc "rozmawiać" z ukochaną babcią. "Czuję się dobrze, gdy mogę spojrzeć na babcię i z nią porozmawiać", powiedział Wu cytowany przez "The South China Morning Post".

ChatGPT został "człowiekiem"

Lubicie gry? Wygląda na to, że ChatGPT też. Informatycy "pozwolili" mu zagrać w grę komputerową podobną do The Sims. Pisaliśmy o tym w innym artykule w INNPoland. Program mógł grać 25 postaciami, z których każda miała jakieś aspiracje i "własne życie". Rzeczywisty gracz mógł je obserwować lub ingerować w to, co się działo na ekranie.

Czytaj także: https://innpoland.pl/191225,wojciech-zaremba-o-chatgpt-sporo-mu-brakuje-do-idealu-tego-nauczyl-go-mus