Unia Europejska zdecydowała, że każdy powinien mieć możliwość oszczędzenia na stare lata. A polski rząd przyjął już projekt odpowiedniej ustawy wprowadzającej w życie założenia Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego.
Reklama.
Reklama.
Polski rząd przyjął projekt ustawy w sprawie OIPE
Program umożliwi obywatelom zabezpieczenie się na starość m.in. dzięki inwestowaniu
OIPE ma działać na podobnej zasadzie co Indywidualne Konto Emerytalne
Ustawa o OIPE
18 kwietnia 2023 r. Kancelaria Prezera Rady Ministrów poinformowała o przyjęciu projektu nowej ustawy. Dotyczy ona Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego. Dzięki niemu Unia Europejska chce przygotować swoich obywateli na nadchodzącą emeryturę.
A co z osobą, która oszczędza na OIPE, ale zmieni miejsce zamieszkania? Jeśli nadal będzie ono w Unii Europejskiej, wpłacający utrzyma możliwość dokonywania wpłat na OIPE, który wykupił w "poprzednim" państwie. Zachowa też prawo do korzyści związanych z nieprzerwanym inwestowaniem w dany produkt.
Opodatkowanie i opłaty
Kancelaria Prezera Rady Ministrów wyjaśniła, że dochody, jakie powstaną na koncie OIPE podczas oszczędzania, nie będą objęte opodatkowaniem. Tak samo w przypadku dochodów, które powstały w momencie wypłacenia pieniędzy po zrealizowaniu celu, na który oszczędzano. Limit kosztów i opłat, które pojawią się przy prowadzeniu danego OIPE, wyniesie 1 proc. zgromadzonego kapitału.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Ogólnoeuropejska emerytura
Więcej na temat OIPE pisaliśmy w innym artykule w INNPoland pod koniec 2022 r. Wyjaśniliśmy wówczas, że OIPE da się porównać do polskich rachunków IKE/IKZE. Miał wprowadzony ok. 2 lata temu, ale w Polsce (i nie tylko) pojawiło się opóźnienie. Dlaczego Unia zdecydowała, że powinniśmy więcej oszczędzać?
Jeden z najważniejszych czynników to starzenie się społeczeństwa Europy. Dochodzi do tego wydłużająca się średnią długością życia i spadek przyrostu naturalnego. Skutek? Średnia wysokość emerytury będzie coraz bardziej spadać.
Dodatkowo OIPE ma służyć zwiększeniu konkurencji między podmiotami oferującymi programy emerytalne. Powinien przynieść korzyści oszczędzającym, dając im dostęp do lepszych i tańszych produktów.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.
Projekt ustawy przewiduje powstanie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE). Rozwiązanie ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego [poza granicami danego kraju – red.], a także przenoszenia OIPE przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE.
Kancelaria Prezera Rady Ministrów
Projekt przewiduje ponadto realizację rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej, jeśli chodzi o poprawę i wzmocnienie bazy kapitałowej spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK). Chodzi o spełnienie przez kasy wymagań dotyczących m.in. minimalnego poziomu funduszy własnych.