INNPoland_avatar

Niezwykła wtopa Polski Press. Laureatka mediów Orlenu nie istnieje. "Nagrodę można kupić"

Maria Glinka

28 kwietnia 2023, 13:50 · 3 minuty czytania
Tytuł "Osobowości Roku 2022" od redakcji należących do Orlenu otrzymała osoba, która nie istnieje. Jej postać została wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Wydawca uważa, że doszło do "antyspołecznego happeningu".


Niezwykła wtopa Polski Press. Laureatka mediów Orlenu nie istnieje. "Nagrodę można kupić"

Maria Glinka
28 kwietnia 2023, 13:50 • 1 minuta czytania
Tytuł "Osobowości Roku 2022" od redakcji należących do Orlenu otrzymała osoba, która nie istnieje. Jej postać została wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Wydawca uważa, że doszło do "antyspołecznego happeningu".
Laureatka nagrody mediów Orlenu nie istnieje. Fot. Karol Makurat/Reporter/East News, TikTok/WatchDog_Polska
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Kobieta, która nie istnieje, wyróżniona w plebiscycie mediów Orlenu

Agata Bąk jest koordynatorką zespołu badawczego Invisible Woman in AI. Została wyróżniona tytułem "Osobowości Roku 2022" przez redakcje "Dziennika Bałtyckiego i "Głosu Dziennika Pomorza". To media należące do grupy Polska Press, którą w 2021 r. przejął PKN Orlen.


Wszystko pięknie, ale problem w tym, że laureatka... nie istnieje. Wszystko wyszło na jaw na TikToku. W sprawę zaangażowana była Sieć Obywatelska Watchdog. Dzięki tej akcji aktywiści ujawnili, że głosowanie w plebiscycie można "oszukać", a proces wyboru kandydatów jest wadliwy.

Agatę Bąk stworzyła sztuczna inteligencja

Na początku roku wiele osób wycofało swoje kandydatury w plebiscycie "Osobowość Roku". W związku z tym Martyna Regent z Sieci Obywatelskiej Watchdog postanowiła sprawdzić, jak przebiega proces zgłaszania nominacji.

W tym celu stworzyła Agatę Bąk – jej twarz została wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Jej kandydaturę zgłosiła za pośrednictwem formularza na stronie "Dziennika Bałtyckiego". Watchdog Polska podkreśla, że ta postać istniała jedynie w zgłoszeniu.

Na numer telefonu podany w formularzu wysłano dyplom z gratulacjami. "Kolejne wiadomości oferowały płatne, personalizowane grafiki do samodzielnej dystrybucji w mediach społecznościowych oraz motywowały do walki o zwycięstwo" – relacjonują aktywiści, cytowani przez wp.pl.

"Nagroda, którą można sobie kupić"

Okazuje się, że proces głosowania jest wątpliwy. Z jednego komputera można oddawać głosy w zasadzie bez większych ograniczeń. Jest tylko jedno – czas.

Z kolei z załącznika wysłanego w wiadomości SMS laureat pobiera zaproszenie na galę wręczenia statuetek. Nikt nie pytał o adres zamieszkania.

Tym samym Agata Bąk została wyróżniona jako "Osobowość Roku 2022" w kategorii Biznes w pow. lęborskim. Nagrodę "za niewątpliwe zasługi w dziedzinie HR z użyciem AI" odebrała w jej imieniu Martyna Regent.

Jak przekonuje w nagraniu na TikToku ten tytuł "można sobie kupić". – Wystarczy zainwestować kilkaset złotych i można sobie kupić pakiet kliknięć, zagłosować samemu na siebie, można też się samemu nominować i nikt tego nie zweryfikuje – podkreśla aktywistka.

Polska Press wyłoniła nowego zwycięzcę. Zarzuca aktywistce "nadużycie"

Po ujawnieniu tego procederu Polska Press przekazała portalowi wp.pl, że zmieniono wyniki. Nagrodę w kategorii Biznes w pow. lęborskim otrzymał ostatecznie Eugeniusz Głodowski, właściciel piekarnio–ciastkarni w Lęborku.

Wydawca należący do Orlenu nie omieszkał też skomentować całego zajścia.

"Wyniki konkursu zostały zaktualizowane w związku z ujawnieniem faktu, że nominacja i głosowanie na "kandydatkę" z pierwszego miejsca były wynikiem antyspołecznego happeningu przeprowadzonego przez zgłaszającą ją osobę. Ubolewamy, że w trakcie plebiscytu promującego pożyteczne postawy i działania, podjęto próbę ingerencji w wyniki" – czytamy w komunikacie.

Jak przekonuje Polska Press, regulaminy będą "weryfikowane pod kątem pojawiających się zmian technologicznych", aby uniknąć tego typu "nadużyć" w kolejnych plebiscytach.

ChatGPT rozwiązuje maturę. Oto moc sztucznej inteligencji

O tym, jak ogromne są możliwości sztucznej inteligencji, można przekonać się również za pomocą bezpłatnego chatbota – ChatGPT. Redakcja INNPoland.pl postanowiła sprawdzić, czy sztuczna inteligencja jest w stanie rozwiązania zadania z ubiegłorocznej matury z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Czytaj także: https://innpoland.pl/192890,chatgpt-w-grze-typu-the-sims-sztuczna-inteligencja-zyje-wlasnym-zyciem

– Sztuczny jest gadułą i udziela wypowiedzi co najmniej wyczerpujących – skomentował wyniki ChatGPT polonista Wojciech Rzehak. Jego zdaniem "odpowiedzi AI na pytania maturalne są bardzo ładne, napisane relatywnie dobrym językiem". – Chociaż zauważyłem pewną prawidłowość: im dłuższe zdania, tym jest gorzej – przyznał.