INNPoland_avatar

Ich zastąpią roboty i maszyny. Oto lista 20 "zagrożonych" zawodów

Maria Glinka

12 kwietnia 2023, 16:47 · 4 minuty czytania
Niektórzy już drżą, że rozwój sztucznej inteligencji pozbawi ich pracy. Powody do obaw mają nie tylko kasjerzy czy magazynierzy. Firma Personnel Service wskazuje na 20 branż, które mogą być zagrożone.


Ich zastąpią roboty i maszyny. Oto lista 20 "zagrożonych" zawodów

Maria Glinka
12 kwietnia 2023, 16:47 • 1 minuta czytania
Niektórzy już drżą, że rozwój sztucznej inteligencji pozbawi ich pracy. Powody do obaw mają nie tylko kasjerzy czy magazynierzy. Firma Personnel Service wskazuje na 20 branż, które mogą być zagrożone.
Tym pracownikom zagraża rozwój sztucznej inteligencji. Fot. AIST/Ferrari Press/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jakie zawody zastąpi sztuczna inteligencja? Niechlubne TOP 20

Sztuczna inteligencja rzuca wyzwanie pracownikom. O ile, do jej rozwoju niezbędny jest człowiek, to gdy już posiądzie odpowiednie umiejętności, człowiek może okazać się niepotrzebny w niektórych zakładach pracy.


Ten trend już powoli się krystalizuje. Z "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service, który cytuje TVN24 Biznes, wynika, że 12 proc. osób przyznaje, że zna kogoś, kto w ciągu ostatniego roku przez automatyzację wdrożoną w firmie stracił pracę.

Eksperci przygotowali więc ranking. Oto TOP 20 zawodów, które są zagrożone przez rozwój sztucznej inteligencji i robotyzacji.

1. Kasjerzy

O przyszłość mogą drżeć wszyscy, którzy pracują m.in. w Biedronce czy Lidlu. Eksperci z Personnel Service uważają bowiem, że najbardziej zagrożonymi zawodami są kasjerzy i sprzedawcy w sklepach detalicznych. Ich zdaniem rola takich pracowników będzie sprowadzała się w przyszłości do "doradztwa" i "skanowania produktów".

2. Pracownicy obsługi klienta i telemarketerzy

Roboty zastąpią pracowników obsługi klienta, a także telemarketerów. Eksperci wskazują, że szanse na pozostanie w zawodzie będą mieli jedynie ci pracownicy, którzy potrafią rozwiązywać złożone problemy, zbyt trudne dla sztucznej inteligencji.

3. Operatorzy telefonów i centrali telefonicznych

Również operatorzy telefonów i centrali telefonicznych nie mogą spać spokojnie. Specjaliści oceniają, że w bliskiej przyszłości ich zadania będą wykonywały roboty.

4. Taksówkarze i kierowcy samochodów dostawczych

W ocenie analityków wraz z rozwojem sztucznej inteligencji zmniejszy się zapotrzebowanie na taksówkarzy i kierowców samochodów dostawczych. Jednak podkreślają, że dynamika tego trendu będzie zależała od tego, jak szybko przebiegnie "rewolucja związana z pojazdami autonomicznymi".

5. Kontrolerzy ruchu lotniczego

Automatyzacja podważy także zasadność zawodu kontrolerów ruchu lotniczego.

6. Pracownicy produkcji i montażu

Sztuczna inteligencja może być wyzwaniem także dla osób, które wykonują powtarzalne czynności. W związku z tym zagrożeni mogą być pracownicy produkcji i montażu. Eksperci radzą, aby już zaczęli rozwijać swoje kompetencje i umiejętności.

7. Magazynierzy i pracownicy logistyczni

W najbliższych latach istnieje też duże prawdopodobieństwo, że roboty zastąpią magazynierów i pracowników logistycznych.

8. Operatorzy maszyn logistycznych

Problemy ze znalezieniem pracy będą miały też osoby, które obsługują maszyny logistyczne. Zdaniem ekspertów z Personnel Service szanse na zachowanie pracy mają jedyni ci, którzy będą potrafili "współpracować z maszynami i nadzorować ich pracę".

9. Agenci ubezpieczeniowi i pośrednicy kredytowi

Cyfryzacja dotknie też branżę finansów. W związku z tym problemy na rynku pracy mogą odczuć agenci ubezpieczeniowi i pośrednicy kredytowi.

10. Pracownicy banków

Robotyzacja i rozwój sztucznej inteligencji sprawi, że spadnie zapotrzebowanie na pracowników banków.

11. Księgowi i audytorzy

Zdaniem ekspertów za kilka lat nie będziemy już potrzebowali aż tak księgowych czy audytorów.

12. Sekretarki i asystenci biurowi

Rewolucja technologiczna odbije się także na osobach wykonujących czynności stricte biurowe. W rezultacie zniknie potrzeba zatrudniania sekretarek czy asystentów biurowych.

13. Asystenci prawni

Pracownik, który dopiero przyucza się do zawodu, również może czuć się zagrożony. W związku z tym specjaliści zwiastują problemy dla asystentów prawnych.

14. Robotnicy budowlani i remontowi

Wraz z wybuchem w wojny w Ukrainie coraz więcej firm zaczęło rozważać wdrożenie rozwiązań, które zautomatyzują pracę. Zatem zagrożeni są robotnicy budowlani i remontowi.

15. Rolnicy

Personnel Service uważa, że mniej będą potrzebni również rolnicy czy pracownicy rolnictwa. Ich zadania bez większych problemu wykonają roboty.

16. Pracownicy ochrony i monitoringu

Wraz z postępem technologii pojawiają się bardziej zaawansowane systemy nadzoru. W związku z tym spadnie zapotrzebowanie na pracowników ochrony i monitoringu.

17. Operatorzy maszyn do przetwarzania danych

Rozwój sztucznej inteligencji sprawi, że zbędni mogą okazać się również operatorzy maszyn do przetwarzania danych.

18. Analitycy danych i statystycy

Roboty mogą także zająć miejsce analityków danych i statystyków. Jeśli nie w całości, to przynajmniej częściowo.

19. Bibliotekarze i archiwiści

Eksperci ostrzegają, że mniej obowiązków służbowych będą mieli także bibliotekarze i archiwiści.

20. Drukarze i pracownicy poligrafii

W ocenie specjalistów zbliża się także schyłek pracy dla drukarzy i pracowników poligrafii, bo ich zadania przejmą roboty.

Niektórzy pracownicy mogą spać spokojnie

Choć grono pracowników potencjalnie zagrożonych rozwojem sztucznej inteligencji jest spore i z pewnością będzie powiększało się w kolejnych latach, to są także zatrudnieni, którzy mogą spać spokojnie.

Branże, których nie zastąpi AI, wskazał sam ChatGPT. O pracę nie będą musieli obawiać się m.in. pielęgniarze, nauczyciele, psychologowie czy trenerzy sportowi. ChatGPT tłumaczy, że do wykonywania tych zawodów niezbędna jest empatia, którą (przynajmniej na razie) nie może poszczycić się sztuczna inteligencja.

Czytaj także: https://innpoland.pl/192899,chatgpt-w-teatrze-riverside-studios-sztuczna-inteligencja-napisala-sztuke