ChatGPT ma wyjątkowe umiejętności, co rodzi obawy, że wyprze pracowników banków czy operatorów maszyn. Jednak przedstawiciele niektórych zawodów mogą spać spokojnie. Oto TOP 10 bezpiecznych zawodów, których nie zastąpi sztuczna inteligencja.
Reklama.
Reklama.
ChatGPT nie zastąpi wszystkich zawodów
ChatGPT co rusz ujawnia swoje wyjątkowe umiejętności. Bot, który generuje odpowiedzi na pytania zadane przez użytkownika, uzyskał już pozytywne wyniki w amerykańskimegzaminie lekarskim USMLEi poradził sobie z maturą z języka polskiego.
To z jednej strony budzi podziw, a z drugiej – obawy, że sztuczna inteligencja zastąpi w przyszłości zwykłych pracowników.
Wojciech Kardyś, specjalista ds. komunikacji internetowej, postanowił sprawdzić, którzy pracownicy mogą czuć się bezpiecznie w obliczu natarcia sztucznej inteligencji. Oto 10 zawodów, których nie zastąpi ChatGPT.
1. Pielęgniarka lub pielęgniarz
O pracę nie muszą się martwić osoby, które kształcą się na kierunkach pielęgniarskich. ChatGPT wskazuje w odpowiedni, że nie jest w stanie ich zastąpić, ponieważ ta praca wymaga wiedzy medycznej, empatii i obsługi pacjenta.
2. Nauczyciele
Na wygranej pozycji są też nauczyciele. Bot wskazuje, że praca w tym zawodzie wykracza poza zwykłe przekazywanie wiedzy. Nauczyciele również wspierają i kształtują umiejętności uczniów, dostosowując się do indywidualnych potrzeb.
3. Psycholog
ChatGPT nie zastąpi też psychologów. Wśród argumentów wymienia umiejętność okazywania empatii i zrozumienia ludzkich emocji i zachowań. Takich zdolności sztuczna inteligencja nie posiada (na razie).
4. Trener sportowy
Pracę zachowają też osoby, które szkolą sportowców. ChatGPT wskazuje, że poza przekazywaniem wskazówek merytorycznych trener sportowy motywuje i kształtuje charakter sportowca.
5. Artysta
Rozwój sztucznej inteligencji nie będzie zagrażał również artystom. ChatGPT tłumaczy w odpowiedzi, że może wspierać artystę, ale nie zastąpi indywidualnego stylu i wyobraźni.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
6. Pracownik socjalny
W przyszłości nadal potrzebni będą także pracownicy socjalni. Sztuczna inteligencja nie potrafi bowiem okazywać empatii i nawiązywać bezpośredniego kontaktu z ludźmi, a to niezbędne elementy pracy w tym zawodzie.
7. Policjant
O pracę nie muszą obawiać się także stróże prawa. ChatGPT tłumaczy, że praca policjantawymaga kontaktu z ludźmi, oceny sytuacji i umiejętności podejmowania szybkich decyzji.
8. Dziennikarz
Choć ChatGPT potrafi przygotować dość długie odpowiedzi, to nie zastąpi dziennikarzy. W tej pracy kluczowa jest umiejętność gromadzenia informacji, ich interpretacja i zaprezentowanie w zrozumiały sposób. Wymaga to kreatywności i umiejętności językowych, którymi nie może pochwalić się sztuczna inteligencja.
9. Kucharz
Miłośnicy kulinariów również mogą spać spokojnie. ChatGPT nie zastąpi kucharzy, którzy mają nie tylko wiedzę, lecz także indywidualny styl i smak.
10. Projektant
Sztuczna inteligencja nie podważy także pozycji projektantów. Do wykonywania tego zawodu potrzeba kreatywności i innowacyjności, a nie są to cechy charakterystyczne dla ChatGPT.
Czy ChatGPT-4 zastąpi prawników? Na razie spróbuje zdać egzamin
W ubiegłym tygodniu firma OpenAI zaprezentowała najnowszą wersję popularnego chatbota – ChatGPT–4. Model językowy ma udzielać jeszcze bardziej poprawnych odpowiedzi niż jego poprzednik ChatGPT–3.
Poza tym ma być w stanie zdać amerykański egzamin izby adwokackiej i to nie ledwo ponad minimum, a z bardzo dobrym wynikiem. Poza tym chatbot podejmie wyzwanie rozwiązania standaryzowanych testów dla uczniów szkół średnich SAT. Firma deklaruje, że ChatGPT–4 zda ten egzamin z wynikiem wśród 10 proc. najlepszych zdających.