INNPoland_avatar

Nauczyciele walczą z rozprawkami pisanymi przez AI. Oceniamy esej ChatGPT o Harrym Potterze

Dagmara Kottke

16 stycznia 2023, 12:33 · 4 minuty czytania
Nauczyciele i wykładowcy doskonale zdają sobie sprawę, że już wkrótce pisanie wypracowań przez ChatGPT stanie się plagą w szkołach i na uczelniach. Niektórzy radzą kolegom po fachu, na co konkretnie zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać. Pokazujemy to na przykładzie eseju o Harrym Potterze stworzonym przez AI.


Nauczyciele walczą z rozprawkami pisanymi przez AI. Oceniamy esej ChatGPT o Harrym Potterze

Dagmara Kottke
16 stycznia 2023, 12:33 • 1 minuta czytania
Nauczyciele i wykładowcy doskonale zdają sobie sprawę, że już wkrótce pisanie wypracowań przez ChatGPT stanie się plagą w szkołach i na uczelniach. Niektórzy radzą kolegom po fachu, na co konkretnie zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać. Pokazujemy to na przykładzie eseju o Harrym Potterze stworzonym przez AI.
Fot. Plakat z filmu "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II"
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • ChatGPT potrafi w krótkim czasie generować odpowiedzi na pytania, a także pisać wiersze czy eseje filozoficzne
  • Niektóre uczelnie podjęły kroki w celu ograniczenia zalewu systemu oświaty "radosną twórczością" AI
  • Poprosiliśmy boty o napisanie eseju o Harrym Potterze i postanowiliśmy krótko skomentować tę pracę

W ostatnim czasie internet zasypują artykuły o sztucznej inteligencji. Dzieje się tak dlatego, że system ChatGPT od OpenAI stał się niezwykle popularny. To rozbudowane narzędzie o sporym potencjale rozwiązuje zadania i pisze bajki i wiersze - a poza tym potrafi rozwiązywać zadania szkolne i tworzyć wypracowania. Nie uszło to uwadze niektórych instytucji oświaty, które postanowiły odpowiednio zareagować.

Studenci korzystają z ChatGPT

I tak chociażby "The Guardian" pisze o pewnych zmianach w systemie oceniania na brytyjskich uczelniach. Teraz wykładowcy będą musieli coraz częściej brać pod uwagę ewentualność, że studentom może przyjść do głowy korzystanie z "wsparcia" sztucznej inteligencji.

Z kolei pod koniec grudnia zrobiło się głośno o sprawie studentki filozofii na Uniwersytecie Furmana w Greenville w Karolinie Południowej. Profesor Darren Hick zorientował się, że jego podopieczna "posłużyła się" systemem od OpenAI przy tworzeniu pracy na temat Davida Hume'a.

Zdaniem uczonego esej byłby całkowicie logiczny - a miejscami nawet interesujący - ale tylko dla osoby, która nie zna się na temacie. Natomiast ekspert jest jego zdaniem w stanie dostrzec bezsensowność wywodu AI. Poza tym podejrzany wydał się nieskomplikowany styl wypowiedzi studentki. No i system poległ na cytowaniu.

Zaalarmowany tymi kwestiami Darren Hick postanowił przepuścić pracę przez GPT Detector. Owszem, coś takiego istnieje i, co więcej, zostało stworzone przez autorów ChatGPT. W ten sposób profesor uzyskał 99,9 procent prawdopodobieństwa oszustwa. I nagłośnił sprawę w mediach.

AI pisze esej o Harrym Potterze

Kierowani ciekawością postanowiliśmy sprawdzić, czy eseje napisane przez ChatGPT istotnie są tak przyzwoite, jak się o tym mówi. Zadaliśmy systemowi polecenie: "napisz esej na temat: podobieństwa i różnice między Harrym Potterem a Tomem Marvolo Riddle'em". Oto, jak sobie z tym poradził (pisownia oryginalna):

"Harry Potter i Tom Marvolo Riddle są dwoma bohaterami, którzy pojawiają się w serii książek J.K. Rowling dotyczących Harry'ego Pottera. Obaj są ważnymi postaciami w tej serii i choć są różni, to jednocześnie mają wiele podobieństw.

Jednym z najważniejszych podobieństw między Harrym i Tomem jest to, że obaj są niezwykle silni pod względem magicznym. Harry jest potomkiem rodziny Potterów, która jest znana z silnej magii, a Tom jest potomkiem rodziny Riddle'ów, która również jest silnie związana z magią. Obaj bohaterowie posiadają niezwykłą zdolność do przyciągania magicznych przedmiotów i stają się bardzo potężnymi czarodziejami w swoim czasie.

Kolejnym ważnym podobieństwem jest to, że obaj bohaterowie mają trudne dzieciństwo. Harry jest sierotą i musi dorastać bez rodziców, podczas gdy Tom jest dzieckiem nieślubnym, którego matka zostawiła go w domu dziecka. Obaj bohaterowie musieli radzić sobie z trudnościami i brakiem rodzicielskiej opieki, co miało wpływ na ich dalsze życie.

Jednak pomimo tych podobieństw, Harry i Tom są również bardzo różni. Przede wszystkim, ich cele i marzenia są zupełnie odmienne. Harry marzy o tym, aby zakończyć wojnę z Lordem Voldemortem i ochronić świat przed jego złem, podczas gdy Tom marzy o tym, aby zdobyć władzę i stać się najpotężniejszym czarodziejem w historii.

Kolejną różnicą jest to, że Harry jest bardzo dobrym człowiekiem, który działa zgodnie z etyką i moralnością, podczas gdy Tom jest złym człowiekiem, który działa tylko dla włłasnych korzyści i jest gotów poświęcić innych, aby osiągnąć swoje cele. Harry jest lojalny wobec swoich przyjaciół i gotów poświęcić wszystko, aby ich chronić, podczas gdy Tom jest chciwy i egoistyczny, i nie ma skrupułów, aby poświęcić innych, aby osiągnąć swoje cele.

Wniosek z tego jest taki, że Harry Potter i Tom Marvolo Riddle to bohaterowie, którzy choć posiadają podobieństwa, to jednocześnie są bardzo różni. Harry jest bohaterem pozytywnym, który działa zgodnie z etyką i moralnością, podczas gdy Tom jest negatywnym bohaterem, który działa tylko dla własnych korzyści".

Próbka doskonale odzwierciedla spostrzeżenia Darrena Hicka. Wywód wydaje się być logiczny i spójny, ale z drugiej strony parę kwestii może niepokoić. Istotnie, sztuczna inteligencja posługuje się bardzo prostym stylem, który mógłby charakteryzować ucznia podstawówki, a nie uczestnika studiów. Od kogoś na zaawansowanym etapie edukacji można jednak wymagać stosowania innych czasowników poza "być".

Esej razi licznymi powtórzeniami i "mechanicznymi" sformułowaniami typu "są podobni i jednocześnie bardzo różni". Problem pojawia się, gdy student wypowiada się właśnie w taki sposób, bo z doświadczenia wiem, że są i tacy - a wtedy to już naprawdę ciężko rozróżnić. W sumie można zacząć zastanawiać się, kto tu tak naprawdę kogo imituje.

Co jeszcze potrafi ChatGPT?

O tym, że w systemie od OpenAI kryje się spory potencjał, wiemy z innych artykułów. Jeden z nich pokazuje na przykład, że sztuczna inteligencja jest w stanie doradzić nam, jaki prezent wybrać dla osoby o konkretnych zainteresowaniach.

A skoro w temacie AI jesteśmy, warto też wspomnieć, że ostatnio w mediach było głośno o VALL-E, czyli systemie, który imituje głos ludzki na podstawie krótkiej dźwiękowej próbki. W przeciwieństwie do ChatGPT narzędzie nie jest na razie powszechnie dostępne.