Nie pochodzi z zabitego zwierzęcia, zostało stworzone w fabryce. Proces produkcji jest 20 razy szybszy, niż hodowla zwierzęcia i jego ubicie. Zużywa też śladowe ilości wody, produkcja prawie nie generuje gazów cieplarnianych. Dobre wieści dla ziemi, złe dla tradycjonalistów: najpierw robaki, teraz mięso z probówki...
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Mięso "hodowane w laboratorium" zostało dopuszczone do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Upside Foods i Good Meat, dwie firmy, produkujące mięso komórkowe, uzyskały zgodę Departamentu Rolnictwa USA na rozpoczęcie produkcji swoich produktów białkowych.
Good Meat, którego właścicielem jest producent roślinnych substytutów jaj Eat Just, powiedział, że produkcja rozpoczyna się natychmiast. Mięso komórkowe hodowane w gigantycznej kadzi, podobnej do takich, które można znaleźć w browarze.
Firma przypomina, że w marcu otrzymała list od Food and Drug Administration. Administracja stwierdziła, że sprzedaż produktu w Stanach Zjednoczonych jest bezpieczna. FDA wydała podobny list Upside Foods w listopadzie zeszłego roku. Powstający dopiero sektor mięsa komórkowego jest nadzorowany zarówno przez USDA, jak i FDA.
Zachęcamy do subskrybowania nowego kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz możesz w nim oglądać naszą istotną społecznie debatę na temat rzucania palenia. A wkrótce jeszcze więcej świeżynek ze świata biznesu, finansów i technologii. Stay tuned!
Good Meat, która sprzedaje swoje produkty w Singapurze, reklamuje swój produkt jako "mięso bez uboju", co jest bardziej humanitarnym podejściem do jedzenia mięsa. Warto zauważyć, że właśnie Singapur był pierwszym krajem na świecie, który zezwolił na sprzedaż mięsa komórkowego. USA są drugim.
Zwolennicy tego produktu mają nadzieję, że mięso komórkowe pomoże walczyć ze zmianami klimatycznymi poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na tradycyjną hodowlę zwierząt, która emituje gazy cieplarniane i niszczy glebę.
Firma wcześniej ogłosiła, że współpracuje z szefem kuchni i restauratorem José Andrésem, aby dostarczać swoje produkty do restauracji w Waszyngtonie. Wraz ze wzrostem produkcji Good Meat może rozważyć współpracę z innymi restauracjami lub rozpoczęcie sprzedaży detalicznej. Skala jest więc na razie stosunkowo niewielka.
Założycielka i dyrektor generalna Upside, Uma Valeti, nazwała zatwierdzenie produktu "wielkim krokiem naprzód w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości", dodając, że "fundamentalnie zmieni sposób, w jaki mięso trafia na nasz stół".
Upside Foods planuje wprowadzić swój produkt w Bar Crenn, restauracji w San Francisco, ale nie podano jeszcze daty premiery. To powinno pomóc firmie dowiedzieć się więcej o tym, co szefowie kuchni i goście sądzą o mięsie komórkowym. Docelowo firma planuje nawiązać współpracę z innymi restauracjami i udostępnić swoje produkty w supermarketach.
Czym jest mięso komórkowe?
Prace nad produkcją mięsa w laboratorium trwają na całym świecie. Działająca w Izraelu firma Future Meat Technologies zapewnia, że może produkować mięso kurczaków, wieprzowinę i jagnięcinę, bez użycia surowicy zwierzęcej lub modyfikacji genetycznych. Zamierza też uruchomić produkcję wołowiny.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Proces ten umożliwia szybkie cykle produkcyjne, około 20 razy wydajniejsze niż w przypadku tradycyjnej hodowli zwierząt. Technologia opiera się na szybkiej, naturalnej proliferacji komórek tkanki łącznej rosnących w fermentorach ze stali nierdzewnej, które w sposób ciągły usuwają produkty przemiany materii w celu utrzymania stałego środowiska fizjologicznego.
Mięso składa się z linii komórek zwierzęcych, które rosną w nieskończoność bez żadnych modyfikacji genetycznych. Eliminuje to konieczność uboju zwierząt i zapewnia, że produkty są wolne od GMO.
Proces produkcyjny wolny od hodowli i zabijania generuje 80 proc. mniej gazów cieplarnianych i zużywa o 99 proc. mniej gruntów i o 96 proc. mniej słodkiej wody niż tradycyjna produkcja mięsa.