Jeden z największych deweloperów w Chinach mierzy się z ogromnymi kłopotami. Nie tylko finansowymi, ale też prawnymi. Świat obiegła informacja, z której wynika, że pracownicy działu finansowego Evergrade zostali aresztowani przez służby. Co z chińskim smokiem?
Reklama.
Reklama.
Evergrande pobił niechlubny rekord. Jest rekordzistą świata w rankingu najbardziej zadłużonych deweloperów na świecie. Od kilku miesięcy, niezmiennie zajmuje 1. miejsce w tym zestawieniu — informują branżowe portale. Sytuacji spółki nie polepsza fakt, że ta właśnie opublikowała zestawienie strat za pierwsze półrocze. Z dokumentów tych wynika, że wbrew oczekiwaniom Evergrande w tym przedziale czasu stracił bagatela 4,5 miliarda dolarów.
Wniosek o ochronę
Deweloper niespełna miesiąc temu, chcąc uchronić się przed widmem upadłości na terenie Stanów Zjednoczonych, złożył odpowiedni wniosek o ochronę celem zminimalizowania skutków swojej aktualnej, tragicznej sytuacji finansowej.
Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja oraz były wicepremier Janusz Piechociński w rozmowie z INNPoland zwraca uwagę na fakt, że Chińczycy posiadali niegdyś wiele nieruchomości w USA.
W tożsamym czasie światowe informowały o ogromnej skali nadużyć i pozwów skierowanych przeciwko chińskiemu potentatowi. Oficjalne doniesienia wskazują, że wobec firmy wytoczono aż 2 tysiące postępowań sądowych, a wartość łącznych żądań wierzycieli może przekraczać nawet 535 miliardy dolarów.
Aresztowania działu finansowego Evergrande
Jak informuje agencja Reutera w swojej poniedziałkowej depeszy, świat jest właśnie naocznym świadkiem "wstrząsu wtórnego", który spowodowały aresztowania pracowników działu finansowego Evergrande na czele z dyrektorem finansowym firmy. Kłopoty tego ostatniego są poważne, według oficjalnych komunikatów lokalnych władz, wobec mężczyzny podjęto "obowiązkowe środki karne."
Pomimo wielu działań, obliczonych na zminimalizowanie ryzyka upadłości giganta, podjętych przez spółkę, na odpowiedź giełdy nie trzeba było czekać długo. Na parkiecie nastąpiło prawdziwe tąpnięcie, a akcje Evergrade poszybowały w dół, aż o 25 proc..
Evergrande – deweloper gigant
Spółka Evergrande to prywatne przedsiębiorstwo zajmujące się deweloperką mieszkaniową. W swoim kraju jeden z pionierów sprzedaży mieszkań, za które kupcy płacą jeszcze przed ich wybudowaniem, czyli za popularne dziury w ziemi. Za zdobyte w ten sposób środki, firma kończyła już sprzedane inwestycje. Od dawna opisywaliśmy jej problemy na łamach INNPoland.
Jej właściciel Xu Jiayin przez lata mógł cieszyć się z 3. miejsca, które zajmował w rankingu najbogatszych osób w Chinach. Pomimo licznych problemów finansowych i wprowadzenia przez władze Państwa Środka prawa – niekorzystnego dla Evergrande – firma wciąż usiłuje za wszelką cenę przerwać. Dzisiejsze doniesienia o aresztowaniach mogą jednak pokrzyżować plany chińskiego dewelopera operującego na całym świecie.
Piechociński pytany o to, czy według jego informacji Evergrande faktycznie może całkowicie zniknąć z rynku, twierdzi, że to raczej mało realne.
Kłopoty Evergrande
O problemach firmy należącej do trzeciego najbogatszego człowieka w Chinach dziennikarze INNPoland pisali juz wcześniej. Wtedy informowaliśmy, że te rozpoczęły się w 2020 roku, gdy rząd w Pekinie wprowadził regulacje dotyczące poziomu dopuszczalnego zadłużenia deweloperów.
To w obawie przed bańką na rynku nieruchomości. Decyzja uderzyła bezpośrednio w Evergrande, które w swoim modelu zakładało maksymalne wykorzystanie kapitału obcego, finansowanie długiem i operowanie na bardzo wysokiej dźwigni finansowej. Wcześniej potężnym ciosem była też pandemia, która uniemożliwia budowanie nowych inwestycji i wstrzymała te już realizowane.
Łączne zadłużenie Evergrande na całym świecie, według oficjalnych szacunków, dziś może wynosić ponad 300 miliardów dolarów. To zdecydowanie więcej, niż w chwili obecnej wynosi zadłużenie polskiego Skarbu Państwa, które w chwili obecnej wynosi ponad 1271, 3 mld. zł. – poinformował serwis Parkiet.pl
Proszę pamiętać, że Chińczycy posiadali bardzo dużo nieruchomości w Stanach. Kiedy zaczęła się ta nawalanka z Trumpem, to ograniczyli swoje działania, działania do minimum. Ruch z zabezpieczeniem tego dewelopera bierze się stąd, że on jest na tym rynku i tam ma dużo zabezpieczonego majątku. Stąd to poręczenie wolał mieć tam (w USA - przyp. red.) na bazie tego majątku właśnie i ubezpieczenia kwestii pozyskiwania pieniędzy z kilku koszyków.
Janusz Piechociński
Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja
"Niedawno organy bezpieczeństwa publicznego podjęły obowiązkowe środki karne przeciwko Du Liang (dyrektor generalny Evergrande — przyp. red.) i innym podejrzanym przestępcom w Evergrande Financial Wealth Management Co.
Chińska policja
komunikat prasowy w sprawie aresztowania dyrektora finansowego Evergrande
W ciągu trzech ostatnich lat istotnie rząd centralny poddał nowej fali decyzyjności te wydatki, tego typu funduszy, ale też i regionów, miast i samorządów. Nastąpiło istotne usztywnienie. Rynek nieruchomości, ponieważ stanowi 25 proc. tamtego PKB, mógłby wywołać ogromną dekoniunkturę. Władzy zależy, aby nie powstał taki łańcuszek, który wywołałby hekatombę i na mega skalę niepewność na rynku. Znając Chiny, rząd centralny wykona stosowne ruchy i zredukuje także wysokość kredytów zaciągniętych przez deweloperów.