Jeżeli posiadasz telewizor lub radio w swoim domu, to jesteś zobowiązany do opłacania abonamentu RTV. W Polsce nadal duża grupa obywateli nie rejestruje swoich odbiorników i w ten sposób usiłuje uniknąć dodatkowej opłaty za abonament. Zgodnie z prawem istnieje legalny sposób, na unikniecie dodatkowej daniny. Dzięki tej metodzie można zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Reklama.
Reklama.
Abonament RTV jest pobierany przez Pocztę Polską w imieniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nie uiszczanie obowiązkowej opłaty grozi wysoką karą sięgającą 819 złotych. Grzywna w tej wysokości może zostać nałożona przez kontrolerów.
Abonament RTV - co to jest, czy trzeba zapłacić
Abonament RTV od lat budzi spore kontrowersje w społeczeństwie. Jest tak, ponieważ daninę obligatoryjnie zobowiązany jest opłacać każdy Polak, który w swoim domu lub mieszkaniu poosiada urządzenie, z założenia zdolne do odbioru sygnału telewizyjnego lub radiowego publicznego nadawcy.
Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez KRRiT, obecnie w Polsce zobowiązanych do płacenia abonamentu RTV jest 2,38 miliona Polaków, a aż 1 milion z tej grupy uchyla się od obowiązku podatkowego. W związku z tym wiele osób obawia się niespodziewanej wizyty kontrolera w swoim domu, który zgodnie z prawem może nałożyć grzywnę w wysokości 819 złotych za nieopłacenie abonamentu w danym okresie rozliczeniowym.
Abonament RTV - czy można legalnie uniknąć płatności?
Zastanawiając się nad tym, czy można legalnie uniknąć opłaty za abonament RTV, musisz wiedzieć, że jedynym organem uprawnionym do kontroli tego, czy jesteś aktywnym płatnikiem są kontrolerzy Poczty Polskiej.
Szybki rozwój technologii informatycznych sprawił, że dziś do odbierania sygnału telewizyjnego i radiowego konwencjonalne odbiorniki stają się zbędne. Kanały wszystkich nadawców oraz stacje radiowe w Polsce korzystają z transmisji internetowych, które bez problemu można oglądać, używając komputera lub telefonu.
Wobec tego, jeśli słuchasz radia i oglądasz telewizję na swoim komputerze i jednocześnie nie posiadasz w swoim mieszkaniu lub domu odbiornika telewizyjnego i radiowego, to oddelegowani przez Pocztę Polskę kontrolerzy nie będą w stanie nałożyć na ciebie kary. Nowoczesne urządzenia, czyli tablety, smartfony, laptopy, laptopy i komputery nie są objęte obowiązkowym abonamentem RTV.
Abonament RTV - ile się płaci, jak opłacać
Aby skutecznie opłacić abonament RTV, należy udać się do najbliższej placówki Poczty Polskiej, w której po wypełnieniu odpowiedniego druczku, uiścisz wskazaną opłatę kasjerce. Płatność możliwa jest za pomocą gotówki, karty oraz Blika.
Czytaj także:
Obecnie w Polsce obowiązuje dwie opłaty. Ich wysokość różni się w zależności od rodzaju posiadanego urządzenia lub urządzeń. Jeśli posiadasz w swoim gospodarstwie domowym zarówno radio, jak i odbiornik telewizyjny, to będziesz musiał zapłacić obie te kwoty. Oto aktualnie obowiązujące stawki za abonament RTV:
z tytułu posiadania samego radia 8,70 zł miesięcznie,
za posiadanie telewizora (lub radia i telewizora) powinniśmy zapłacić 27,30 zł miesięcznie.
Każda osoba, która zgłasza się do placówki Poczty Polskiej deklarując, że chce zarejestrować posiadany sprzęt celem dokonywania opłat za abonament RTV, otrzymuje przy okienku druczek, na którym widnieje 26-cyfrowy indywidualny numer rachunku bankowego, na który można dokonywać wpłat w formie przelewów bankowych.