Sezon grzewczy oznacza kolejne duże wydatki nie tylko dla właścicieli domów, ale też mieszkańców bloków mieszkalnych. Drenująca portfele Polaków inflacja sprawia, że coraz więcej osób jest zainteresowanych tym, jak oszczędzić na ogrzewaniu w rozpoczynającym się sezonie jesienno-zimowym. Podpowiadamy, jak sprawdzić, ile w tym roku zapłacimy za ogrzewanie.
Reklama.
Reklama.
Zgodnie z zaleceniami specjalistów, zdrowa i komfortowa temperatura w mieszkaniu powinna wynosić od 18 do 22 stopni Celsjusza. Warto sprawdzić, czy przypadkiem temperatura, w naszym mieszkaniu nie jest za wysoka, gdy myślimy o oszczędzaniu.
Jak zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu?
Aby oszczędzanie na ogrzewaniu mieszkania i domu było efektywne, warto zainwestować kilkadziesiąt złotych w atestowany termostat. Dzięki niemu będziemy na bieżąco w stanie kontrolować faktyczną temperaturę wewnątrz mieszkania i korygować ją zmniejszając lub zwiększając wydajność urządzeń grzewczych.
Podstawą oszczędzania na ogrzewaniu jest ocieplenie domu lub bloku, w którym mieszkamy. Zdecydowana większość nowych bloków, ale też tych z tzw. wielkiej płyty jest ocieplona w wyniku działań podejmowanych na przestrzeni minionych lat przez spółdzielnie mieszkaniowe i zarządców nieruchomości.
Problem z ociepleniem mają najczęściej mieszkańcy starych kamienic. Te osoby w pierwszej kolejności powinny zadbać o szczelność newralgicznych miejsc zlokalizowanych przy futrynach drzwi i okien.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
Oszczędzanie na ogrzewaniu - kaloryfer
Kaloryfery są integralną częścią mieszkania. W większości nieruchomości jest ich kilka. Często zastanawiamy się jak to możliwe, że "u sąsiada już grzeją, a u nas nie", a odpowiedź na to pytanie jest banalna. Wystarczy pamiętać o regularnym odpowietrzaniu kaloryfera, szczególnie przed i w trakcie sezonu grzewczego.
Nadmiar powietrza w żebrach kaloryfera sprawia, że nie dociera do niego ciepło z gorącej wody, a ten w konsekwencji nie przekazuje go dalej i nie ogrzewa pomieszczeń w mieszkaniu.
Czytaj także:
Jak oszczędzić na ogrzewaniu? Pamiętaj o oknach
Chcąc zminimalizować koszty związane z opłacaniem rachunków za ciepło w sezonie grzewczym, należy zwrócić szczególną uwagę na okna w domu lub mieszkaniu. To nimi, w słoneczne dni wpadają promienie słońca, które mają duże znaczenie dla temperatury panującej wewnątrz lokalu. Zasłanianie firankami lub roletami okien sprawia, że wydajemy więcej pieniędzy na ogrzewanie.
Osoby, które nadal posiadają stare drewniane okna, które izolowane były tzw. kitem, powinny maksymalnie uszczelnić szczeliny pomiędzy parapetem, a framugami okien.
Oszczędzanie na ogrzewaniu - dobre nawyki
Jako że w okresie grzewczym często korzystamy z urlopu a, zdecydowana większość z nas opuszcza domy i mieszkania na tydzień lub dwa. W czasie, gdy nie ma nas w domu, warto skręcić pokrętło ciepła w kaloryferze do minimum. W pustym mieszkaniu temperatura 16 stopni jest wystarczająca. Po naszym powrocie przywrócenie normalnej temperatury od tego progu będzie łatwe i zajmie, w zależności od kubatury lokalu, maksymalnie do 2 godzin.
Warto zwrócić uwagę na to, że nie tylko w dziennej aktywności, ale także podczas snu temperatura otoczenia ma znaczący wpływ na jakość wypoczynku. Doprowadzając temperaturę do 17-18 oC w sypialni nie tylko gwarantujemy sobie spokojny sen, ale też oszczędzamy sporo pieniędzy w okresie grzewczym.
O tym, że Polacy tracą tysiące złotych na ogrzewanie mieszkań pisaliśmy w INNPoland. Informowaliśmy wówczas, że kwoty, jakie spółdzielnie wołają za ogrzewanie mieszkań w bloku potrafią dochodzić do absurdalnych rozmiarów.