Z powodu złej historii kredytowej coraz większa grupa ludzi nie ma możliwości zakupu własnego mieszkania, nawet korzystając z kredytów hipotecznych. Studenci, single, pary w większości są skazani na konieczność wynajmu mieszkania. Koalicja Obywatelska zapowiedziała w swoim programie wyborczym 600 złotych dodatku do czynszu najmu mieszkania, ale już od dłuższego czasu niektórzy korzystają z dopłat sięgających nawet 1000 złotych.
Reklama.
Reklama.
Jak pokazuje statystyka, dodatkowe pieniądze w ramach dopłat do czynszu najmu w Polsce dostaje niewielka grupa lokatorów. W większości przypadków to kwoty rzędu 500-600 złotych.
Dopłata do najmu mieszkania
W Polsce od lat funkcjonuje system dopłat do wynajmu mieszkań, jednak jego konstrukcja sprawia, że pomaga on relatywnie bardzo małej grupie ludzi. Obecnie można ubiegać się o dodatkowe pieniądze w ramach dopłaty do najmu, jeżeli osoba składająca wniosek osiąga mały dochód.
Grono osób otrzymujących dofinansowanie jest wręcz hermetyczne i bardzo małe. Obowiązujące przepisy sprawiają, że w takiej formy wsparcia w większości korzystają osoby zamieszkujące w lokalach komunalnych i mieszkaniach należących do spółdzielni, a kwota, która wpływa na ich konto, to zaledwie 200 złotych miesięcznie.
Program PFR Mieszkanie na Start – dopłata do czynszu najmu
Równolegle w Polce działa program PFR Mieszkanie na Start. Już teraz osoby, które złożyły odpowiedni wniosek o przyznanie dofinansowania, otrzymują najmniej 450 złotych dopłaty do czynszy najmu. Największy przelew w ramach tego samego programu wynosi 1120 złotych miesięcznie.
Program ten jednak jeszcze nie działa wszędzie. Jego funkcjonowanie jest uzależnione od decyzji samorządu, który musi podpisać odpowiednią umowę z zarządcą konkretnego obiektu. Wówczas decydujący głos należy do gminy, która jest odpowiedzialna za ustanowienie konkretnych progów dochodowych, od których uzależniona jest wysokość dopłaty.
Za wypłaty tych środków odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego, który dokonuje wypłaty na konto zarządcy. To on otrzymuje sumę dopłat przyznanych łącznie wszystkim mieszkańcom nieruchomości objętej programem, którym przyznano dodatkowe pieniądze.
Mały zasięg programu, a obietnice polityków
Zasięg programu PFR Mieszkanie dla na Start jest ograniczony. Choć rośnie liczba podpisywanych umów z samorządami, to obecnie wykorzystano jedynie 7 proc. z puli pieniędzy przeznaczony na dopłaty w całym kraju.
Podczas kampanii wyborczej partie polityczne prześcigały się w składaniu obietnic dotyczących dopłat do czynszów najmu lokali mieszkalnych. Jedną z nich była deklaracja wprowadzenia dodatku w wysokości 600 złotych.
To pomysł Koalicji Obywatelskiej, który zakłada możliwość otrzymania dofinansowania przez osoby spełniające określone kryteria, duże bardziej liberalne niż ma to miejsce aktualnie. Ten pomysł nie znajduje jednak pełnej aprobaty w gronie ekspertów, którzy wskazują, że może on doprowadzić do kolejnego gwałtownego wzrostu – i tak ju wysokich – cen najmu mieszkań. Przypomnijmy, iż program PFR Mieszkanie dla Młodych wyklucza możliwość złożenia wniosku o dodatkowe pieniądze przez osoby wynajmujące lokal mieszkalny od osoby prywatnej, a to nadal w Polsce większość zawieranych umów tego typu.
Czytaj także:
Jak dostać dodatek do najmu mieszkania?
Aby móc ubiegać się o dodatek do czynszu najmu mieszkania nie wystarczą tylko szczere chęci. Obecnie, co opisywaliśmy powyżej, wszystko zależy od tego, czy konkretny samorząd podpisał umowę z PFR dotyczącą realizacji programu Mieszkanie dla na Start. Obecnie nie wszystkie jednostki samorządu terytorialnego zdecydowały się na ten ruch, choć prognozy są optymistyczne, gdyż zakładają, że w kolejny rok sprawi, że program obejmie swoim zasięgiem znaczną część kraju.
Warto śledzić na bieżąco witryny internetowe gminy, na której terenie zamieszkujemy. To tam najszybciej pojawią się konkretne informacje o warunkach, które należy spełnić, aby otrzymać wsparcie z programu dofinansowań najmu mieszkania. Podstawowym wymogiem wciąż określony, w zależności od samorządu i gminy, próg dochodowy.