Spora zmiana dla osób, które zmuszone są do regularnego zażywania leków. Od 1 listopada 2023 roku obowiązują nowe zasady wydawania leków na okres powyżej 120 dni. Leki na kolejne 4 miesiące będzie można wykupić dopiero po upływie 3 miesięcy bieżącego okresu ich przyjmowania.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
1 listopada 2023 r. zmienią się zasady wystawiania recept na leki zażywane regularnie. Na czym będzie polegać zmiana? Załóżmy, że lekarz przepisał pacjentowi na jednej recepcie ilość leków wystarczającą na 4 miesiące.
Od 1 listopada kolejną taką receptę będzie można zrealizować dopiero po upływie 3 miesięcy od wykupienia pierwszej.
Co więcej: recepta na 4 miesiące brania leków będzie maksymalną dostępną. Nie dostanie się recepty na lek, który będzie mógł wystarczyć na przykład na pół roku brania.
A co z receptami wystawionymi wcześniej?
Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że w przypadku realizacji recepty elektronicznej, od 21 września 2023 r., pacjent może otrzymać maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną do 120-dniowego okresu stosowania, niezależnie od tego, kiedy recepta została wystawiona i na jaki okres.
W konsekwencji od dnia 21 września 2023 r. farmaceuta jest uprawniony do wydania pacjentowi maksymalnie ilość leku niezbędną pacjentowi na 120-dniowy okres stosowania, zarówno w przypadku recept realizowanych po raz pierwszy, jak i recept, których realizację rozpoczęto przed 21 września 2023 r., przy czym nie ma znaczenia czy pacjent tę receptę będzie realizował jednorazowo, czy częściami.
Jednocześnie resort wyjaśnia, że od 1 listopada 2023 r. zacznie obowiązywać zasada, zgodnie z którą w przypadku gdy na recepcie przepisano ilość większą niż do 120-dniowego stosowania, kolejną ilość produktu niezbędną do następnego 120-dniowego okresu stosowania, pacjent może otrzymać po upływie trzech czwartych okresu, na który zrealizował receptę.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
Tę regułę stosuje się zarówno w odniesieniu do recept, których realizacje rozpoczęto
przed 1 listopada 2023 jak i recept, których realizację rozpoczęto od tej daty.
A co się stanie 1 marca 2024?
Najpóźniej od tego dnia zacznie obowiązywać zasada, że obliczenia ilości leku lub innego produktu na receptę dokonuje system teleinformatyczny. Przejmie on zadania prowadzenia automatycznych obliczeń.
Nowe zasady dotyczą także starszych recept rocznych wystawionych nawet kilka miesięcy temu. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że dzięki tym zmianom mniej preparatów będzie lądowało w śmietnikach. Poza tym zniknie bariera finansowa, która uniemożliwiała niektórym zrealizowanie recepty rocznej przy jednej lub dwóch wizytach w aptece.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Darmowe leki dla seniorów. Czują się oszukani
To niejedyne zmiany w aptekach w ostatnim czasie. Od 1 września 2023 r. seniorzy powyżej 65. roku życiaoraz dzieci i młodzież do 18. roku życia mogą zgłaszać się po bezpłatne leki na receptę. Za darmo można otrzymać prawie 3,8 tys. preparatów.
Jednak jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, wielu emerytów jest rozczarowanych programem "Darmowe leki". Problem polega na tym, że wiek nie jest jedynym kryterium, ale nie wszyscy potencjalni beneficjenci zdają sobie z tego sprawę.
Za darmo są tylko leki na receptę. Chodzi tylko o leki przepisane przez lekarza i znajdujące się w specjalnym wykazie leków refundowanych. Oznacza to, że za część leków, które dziś są dostępne bez recepty, nadal trzeba płacić. Mowa m.in. o popularnych lekach przeciwbólowych, preparatach witaminowych czy suplementach diety.
Poza tym program zaczął obowiązywać we wrześniu i nie obejmuje recept wypisanych wcześniej. Jeśli lekarz wypisał nam lek np. w lipcu, to musimy zapłacić pełną kwotę.
Co więcej, aby otrzymać lek z całkowitą refundacją, pacjent musi kwalifikować się do otrzymania danego leku. Decyzję o jego przepisaniu podejmuje lekarz na podstawie stanu zdrowia. Jeśli lek jest przepisywany pacjentom na dwie różne choroby, może być refundowany pacjentom 65+ tylko z powodu jednej z nich.
Dodatkowo nie każdy lekarz ma prawo wystawić nam taką receptę. Taki, który przyjmuje prywatnie, może nie mieć podpisanej umowy z NFZ. Warto o to zapytać, zanim wyjdziemy z apteki odprawieni z kwitkiem.