Początek nowego roku, to powód do zadowolenia dla wielu osób, które otrzymują stały zasiłek. Już 1 stycznia 2024 roku, jak co roku, wysokość zasiłku socjalnego ulegnie waloryzacji. Beneficjenci dodatkowych pieniędzy otrzymają po podwyżce nawet aż 1000 złotych. Sprawdzamy, jakie zmian w przyszłym roku czekają osoby w trudnej sytuacji finansowej.
Reklama.
Reklama.
Przepisy ujęte w ustawie o pomocy społecznej wskazują, że w przyszłym roku zmieni się wysokość zasiłku socjalnego. Powody do zadowolenia z waloryzacji mają osoby otrzymujące zarówno minimalny, jak i maksymalny zasiłek.
Zasiłek socjalny w 2024 roku
Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do niektórych innych świadczeń, takich jak emerytury, zasiłek socjalny nie podlega corocznej podwyżce równej poziomowi inflacji. Jego wysokość jest ustalana przez odpowiednie ministerstwo.
Po zapowiedzianej waloryzacji na początek przyszłego roku waloryzacji minimalna kwota zasiłku wyniesie 100 złotych, to wzrost aż o 70 złotych. Z kolei maksymalna zasiłku socjalnego wzrośnie o 281 złotych i wyniesie aż 1000 złotych.
Ostatnia zmiana wysokości kwoty przyznawanej osobom ubogim została wprowadzona 1 stycznia 2022 roku. Wówczas zdecydowano, że minimalna kwota przyznawana w ramach tej formy pomocy będzie wynosić 30 złotych, a najwyższa 719 złotych. Te widełki obowiązują nadal, ale od 1 stycznia 2024 roku ulegną one zmianie in plus dla beneficjentów wsparcia.
Komu przysługuje zasiłek socjalny?
Zasiłek stały to istotna forma wsparcia finansowego, dostępna dla osób pełnoletnich, które prowadzą gospodarstwo domowe w trudnych warunkach, często związanych z niezdolnością do podjęcia pracy. Zasiłek stały może być przyznany osobom, które prowadzą gospodarstwo domowe samotnie lub wraz z rodziną, przy czym dochód takich osób nie może być wyższy niż 776 złotych w przypadku jednej osoby i 600 złotych na osobę w przypadku rodziny.
Warto zaznaczyć, że jednym z głównych warunków uzyskania zasiłku stałego jest niezdolność do podjęcia pracy. Istnieje kilka przyczyn, które mogą prowadzić do takiej niezdolności. Po pierwsze, może to być kwestia wieku – osoby, które osiągnęły wiek emerytalny lub są już na tyle starsze, że nie mogą podjąć zatrudnienia, mogą ubiegać się o to wsparcie. Po drugie, zasiłek ten przysługuje także tym, którzy są całkowicie niezdolni do pracy z powodu poważnej choroby lub innych powodów zdrowotnych.
Do otrzymania zasiłku nie kwalifikują się osoby, które korzystają z innych programów socjalnych. Poniżej publikujemy kompletną listę dodatków, których pobieranie wyklucza możliwość otrzymania zasiłku socjalnego:
renta socjalna,
świadczenie pielęgnacyjne,
specjalny zasiłek opiekuńczy,
dodatek z tytułu samotnego wychowania dziecka,
dodatek z tytułu utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania,
zasiłek dla opiekuna.
Czytaj także:
Jak otrzymać zasiłek socjalny?
Dodatkowe pieniądz w ramach zasiłku socjalnego nie są wypłacane automatycznie przez państwo. Aby zakwalifikować się do tego programu wsparcia socjalnego, należy złożyć odpowiedni wniosek we właściwym dla miejsca zamieszkania ośrodku pomocy społecznej.
Po przyjęciu wniosku pracownicy MOPS preprowadzą wywiad środowiskowy i zbadają sytuację materialną wnioskodawcy i jego rodziny. Czas oczekiwania na wydanie decyzji w sprawie przyznania zasiłku, to średnio miesiąc.