Nie milknie dyskusja o cenach podstawowych produktów spożywczych, jakie będą obowiązywać w sklepach od przyszłego roku. Z wypowiedzi czołowego polityka partii Donalda Tuska wynika, że to już ostatnie dni, gdy Polacy mogą cieszyć się z cen żywności pomniejszonych o podatek VAT.
Reklama.
Reklama.
Obecnie podstawowe artykuły spożywcze kosztują mniej w wyniku wprowadzenia tzw. zerowego VAT-u na żywność. Mechanizm ten, zgodnie z przyjętym prawem, ma obowiązywać do końca 2023 roku. To, czy zostanie przedłużony, zależy tylko i wyłącznie od decyzji podjętych przez nowy rząd.
Koniec zerowego VAT-u od 2024 roku
Andrzej Domański, czyli czołowy polityk Koalicji Obywatelskiej, który ma szansę zostać ministrem finansów w rządzie Donalda Tuska zapowiedział na antenie Radia Zet, że jest za ponownym nałożeniem 5 proc. daniny na najważniejsze artykuły spożywcze.
Przypomnijmy, że Andrzej Domański jest odpowiedzialny za skonstruowanie programu gospodarczego Donalda Tuska. Wiele z jego elementów było prezentowanych w Tarnowie podczas ogłoszenia przez lidera KO listy 100 konkretów na 100 dni.
Jego zdaniem wznowienie pobierania 5 proc. podatku VAT z handlu podstawowymi artykułami spożywczymi pozwoli na sfinansowanie innych założeń ujętych w planie Koalicji Obywatelskiej na naprawę Polski po rządach Zjednoczonej Prawicy.
– Jeśli chcemy finansować niezbędne inwestycje, a taką jest (w mojej opinii, może niekoniecznie pana profesora Balcerowicza) podwyżka dla nauczycieli o 30 proc., to musimy mieć jakieś źródła przychodu. 5-proc. VAT jest jednym z takich źródeł – stwierdził w programie Bogdana Rymanowskiego.
Domański diagnozuje Balcerowicza
Poseł Andrzej Domański w programie odpowiedział też na zarzuty, które partii Tuska postawił prof. Leszek Balcerowicz. W swoim poście na Twitterze ironizował z programu KO przedstawionego w trakcie kampanii wyborczej.
Domański zareagował na post profesora, zarzucając mu, iż ten czyta jedynie wybiórcze fragmenty całego programu.
– My o diagnozie polskiej gospodarki mówiliśmy bardzo dużo, mówili o tym eksperci, program wspierania wzrostu gospodarczego w Polsce prezentowaliśmy wielokrotnie,. Jeśli ktoś chce się przyczepić, może to zrobić. Profesor Balcerowicz czyta nasz program wybiórczo – powiedział Domański.
– Przed przyjęciem budżetu państwa na 2024 r. musimy zdecydować o tym, czy kontynuować zerową stawkę VAT na żywność, czego nie wykluczam – wskazał wówczas w Polsacie News wiceminister finansów Artur Soboń.
Ustawa obniżająca VAT na żywność weszła w życie 1 lutego 2022 r. Był to element drugiej Tarczy Antyinflacyjnej, w ramach której zostały obniżone stawki VAT na paliwa oraz prąd. Obniżona stawka VAT na żywność obowiązuje do końca 2023 r.