
Przemysław Gawęda porównuje projektowanie do grania na scenie teatru. Jego podejście do projektowania łączy kreatywność z precyzją reżyserii filmowej, tworząc syntezę sztuki i funkcjonalności.
Polak jednym z najlepszych architektów w Europie
Na stronie pracowni Archigeum, której jest założycielem, Gawęda wyraził swoje przekonanie, że projektowane przez niego obiekty stanowią rodzaj rekwizytów w ludzkiej przestrzeni życia. Międzynarodowe jury z The Architecture Community wyróżniło go za dwa wybitne projekty, zapisując go w gronie najbardziej obiecujących postaci na światowej scenie architektonicznej.
Pierwszym z tych projektów jest ambitny Stadion Biathlonowy, którego planowana lokalizacja to malownicze tereny Beskidu Śląskiego na Kubalonce.
Projekt ten nie tylko wpisuje się w ideę wielofunkcyjności, lecz również przewiduje stworzenie profesjonalnej infrastruktury dla narciarzy biegowych. To zaawansowane zaplecze umożliwi organizację renomowanych zawodów, w tym Pucharu Świata oraz nawet rozgrywek olimpijskich. W efekcie tej koncepcji, Gawęda został wyróżniony tytułem Architect of The Year Awards 2023.
Według członków kapituły, Stadion Biathlonowy stanowi połączenie nowoczesnej architektury z funkcjonalnością, a jego plany zakładają nie tylko stworzenie doskonałego miejsca dla sportowców, ale również atrakcyjnego obiektu dla kibiców i miłośników architektury.
Najlepsze projekty Polaka w Architect of The Year Awards 2023
– Na pograniczu gminy Istebna i miasta Wisła, powstanie w perspektywie najbliższych lat wielofunkcyjna i w pełni nowoczesna infrastruktura sportowa, która umożliwi w pełni komfortowe trenowanie biegów narciarskich oraz biathlonu. Aby opracować koncepcję projektową, odbyliśmy w tym celu kilka wyjazdów zagranicznych na podobne obiekty. Aby moc projektować ponad to, co jest wymagane, konieczna była szersza analiza zapotrzebowania na tego typu infrastrukturę – opisuje swoje dzieło Przemek Gawęda.
Przypomnijmy, że jury wyróżniło aż dwa projekty wschodzącej gwiazdy europejskiej architektury. Oprócz stadionu doceniono też pracę Gawędy w kategorii "Obiekt sportowy i rekreacyjny roku 2023".
Przemysław Gawęda
architekt
Koncept został opracowany nie tylko z obowiązującymi standardami, ale i reżimowymi przepisami Międzynarodowej Unii Biathlonu. Obiekt, co istotne z punktu widzenia możliwości treningowych będzie funkcjonował w systemie całorocznym ze śniegiem dzięki specjalnemu tunelowi w całości ukrytemu pod ziemią z trasą długości 1 km oraz strzelnicami biathlonowymi – podsumowuje Gawęda.
Ile zarabia architekt?
Na łamach INNPoland opisywaliśmy kulisy pracy architekta oraz to, na jakie wynagrodzenie może liczyć. Architekt wnętrz rysuje się jako bardzo opłacalna praca. Czy faktycznie tak jest? Sprawdziliśmy, ile można zarobić, wykonując ten zawód i co trzeba zrobić, by móc świadczyć taką pracę.
Według portalu wynagrodzenia.pl architekt wnętrz zarabia od 4230 do 6910 złotych brutto. Mediana zarobków to 5500 złotych brutto.
Poza Polską te zarobki kształtują się nieco inaczej. Jak podaje Amerykański Instytut Architektów, przeciętne zarobki architektów w tym kraju wynoszą ok. 84 tys. dolarów rocznie. W Niemczech średnia pensja architekta to aż 26 000 zł brutto.
Architekturę można studiować zarówno na studiach I stopnia (uzyskując tytuł inżynier architekt) oraz II stopnia (uzyskując tytuł magister inżynier architekt).