INNPoland_avatar

Tak Polacy kantują na fotowoltaice. Zgłaszali kilka paneli, montowali ile się da

Adam Bysiek

15 grudnia 2023, 14:23 · 3 minuty czytania
Kontrola przeprowadzona przez Tauron wykazała, że wśród właścicieli paneli fotowoltaicznych w Polsce są przypadki osób, które chcąc oszukać system, zgłaszały kilka paneli, a montowali ich kilkadziesiąt. W efekcie dochodziło nawet do wyłączenia sieci na dużym obszarze.


Tak Polacy kantują na fotowoltaice. Zgłaszali kilka paneli, montowali ile się da

Adam Bysiek
15 grudnia 2023, 14:23 • 1 minuta czytania
Kontrola przeprowadzona przez Tauron wykazała, że wśród właścicieli paneli fotowoltaicznych w Polsce są przypadki osób, które chcąc oszukać system, zgłaszały kilka paneli, a montowali ich kilkadziesiąt. W efekcie dochodziło nawet do wyłączenia sieci na dużym obszarze.
Kontrola Tauron u właścicieli paneli fotowoltaicznych Bartlomiej Magierowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Kontrolerzy udowodnili też, że wielu posiadaczy paneli słonecznych bez żadnej konsultacji na własną rękę zmieniało tryb pracy zainstalowanych urządzeń oraz instalowało dodatkowe panele, nie informując o tym nikogo.


Polskie patenty właścicieli fotowoltaiki – wyniki kontroli

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii. Jednym z kluczowych elementów tej transformacji są mikroinstalacje, czyli niewielkie jednostki produkujące energię elektryczną, często oparte na technologiach fotowoltaicznych czy wiatrowych.

Aby efektywnie integrować te mikroinstalacje z ogólną siecią energetyczną, konieczne są odpowiednie regulacje i kontrola.

– W pierwszym etapie, w oparciu o posiadane dane pomiarowe do właścicieli ponad 5 tysięcy mikroinstalacji wysłaliśmy pisma z informacją o prawdopodobnych nieprawidłowościach oraz sposobie ich wyeliminowania. W przypadkach, gdy zamontowana mikroinstalacja była niezgodna z przepisami prawa oraz zawartą umową, klient mógł zwrócić się do firmy o formalne uregulowanie tej sytuacji – twierdzi Ewa Groń, rzeczniczka prasowa TAURON Dystrybucji.

W ostatnim czasie firma wysłała pisma informacyjne do swoich klientów, informując ich o możliwości przeprowadzenia kontroli mikroinstalacji. Ta inicjatywa spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, skorzystało z niej prawie 60 proc. klientów, do których pisma zostały wysłane.

Najciekawsze są różnice w odzewie klientów na różnych obszarach. Oddział w Tarnowie może pochwalić się największym odzewem, gdzie aż 63 proc. klientów odpowiedziało na wysłane pisma. Z kolei oddział w Krakowie, chociaż nadal odnotował solidne 53 proc., wydaje się mieć trochę mniejsze zainteresowanie tą inicjatywą.

Najczęstsza reakcja klientów, którzy odpowiedzieli na pisma informacyjne, to aktualizacja danych zgłoszeniowych. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że mikroinstalacje są dynamicznymi systemami, które mogą ulegać zmianom wraz z upływem czasu.

W drugim etapie Tauron przeprowadził blisko 880 kontroli mikroinstalacji bezpośrednio u klientów. W okresie od sierpnia do listopada ujawniono 466 przypadków przekroczenia mocy przez klientów, co podkreśla istotę monitorowania i kontroli parametrów technicznych mikroinstalacji. Dodatkowo 50 przypadków przekroczenia napięcia wskazuje na potrzebę dostosowania mikroinstalacji do bezpiecznych parametrów pracy.

Skrajny przypadek oszustwa na panelach słonecznych

Odkryte nieprawidłowości, takie jak nielegalne zmiany na układach pomiarowo-rozliczeniowych, podkreślają również konieczność wdrożenia środków bezpieczeństwa i kontroli dostępu do infrastruktury mikroinstalacji – czytamy w komunikacie prasowym Tauronu. Zabezpieczenia przedlicznikowe odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu manipulacjom, a kontrola ich integralności ma być dla firmy priorytetem.

– Sprawdzaliśmy poprawność montowanych mikroinstalacji przyłączonych do naszej sieci pod trzema względami: przekroczeń mocy zainstalowanej, przekroczeń napięcia przy równoczesnym generowaniu energii elektrycznej oraz wprowadzania energii do sieci bez zawartej umowy – mówi rzeczniczka prasowa Tauronu.

Kontrolerom szczególnie zapadł w pamięci skrajny przypadek obejścia przepisów i obowiązujących właścicieli fotowoltaiki zasad.

W skrajnym przypadku stwierdziliśmy czterokrotnie więcej zainstalowanych paneli fotowoltaicznych niż to zostało zgłoszone, rozplombowane układu pomiarowego i zmienione zabezpieczenie przedlicznikowe z 20A na 100AEwa Grońrzeczniczka prasowa Tauron Dystrybucja
Czytaj także: https://innpoland.pl/188830,fotowoltaika-w-bloku-minister-rozwoju-zapowiada-nowy-program

Sprawdź, czy fotowoltaika się opłaca

Na łamach INNPoland informowaliśmy, że Google Maps pomoże sprawdzić, czy fotowoltaika się opłaca. W ramach wydarzenia Next ‘23 w sierpniu Google zaprezentowało nową funkcję swojej aplikacji od map. Solar API umożliwia sprawdzenie potencjału instalacji paneli PV na dachach domów, za pośrednictwem zdjęć satelitarnych przechowywanych w chmurach Google.

Po wybraniu dowolnego dachu apka z pomocą sztucznej inteligencji przeanalizuje powierzchnię zadaszenia pod kątem nasłonecznienia i wydajności możliwych paneli. AI weźmie pod uwagę nachylenie i wszystko, co może rzucić cień na dach – rozpozna kominy, podpowie, czy okoliczne drzewa nie rzucają za dużo cienia albo, czy nie robi tego budynek sąsiadów.