INNPoland_avatar

Miliony dowodów stracą ważność. Lepiej się pośpiesz, by uniknąć surowej kary

Adam Bysiek

03 stycznia 2024, 08:40 · 3 minuty czytania
Ministerstwo Cyfryzacji przekazało, że w 2024 roku ponad 2,7 miliona dowodów osobistych straci ważność. O tym, czy dokument jest aktualny, decyduje data ważności wydrukowana na dowodzie. Tak duża liczba osób zmuszonych do wymiany dowodu oznacza, że w wielu urzędach mogą pojawić się spore kolejki.


Miliony dowodów stracą ważność. Lepiej się pośpiesz, by uniknąć surowej kary

Adam Bysiek
03 stycznia 2024, 08:40 • 1 minuta czytania
Ministerstwo Cyfryzacji przekazało, że w 2024 roku ponad 2,7 miliona dowodów osobistych straci ważność. O tym, czy dokument jest aktualny, decyduje data ważności wydrukowana na dowodzie. Tak duża liczba osób zmuszonych do wymiany dowodu oznacza, że w wielu urzędach mogą pojawić się spore kolejki.
Wymiana dowodu osobistego w 2024 roku Grzegorz Bukala/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Z wymianą dokumentu tożsamości lepiej nie zwlekać, ponieważ za jego brak grozi surowa kara. Obowiązek wymiany dowodu ciąży w większości na osobach, które od co najmniej 10 lat nie wnioskowały o nowy dokument.


Wymiana dowodu osobistego w 2024 roku

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że 2 701 799 obywateli Polski musi wymienić swoje dowody osobiste, których ważność wygasa w 2024 roku. To spore wyzwanie zarówno dla obywateli, jak i dla urzędów, które przygotowują się na wzmożoną aktywność w związku z tą kwestią.

Wśród tej grupy osób znajdują się obywatelki i obywatele, którzy w tym roku osiągną pełnoletniość, ale też ci, którzy swój pierwszy dowód osobisty odebrali w 2014 roku. Dodatkowo, osoby planujące zmiany związane z nazwiskiem po ślubie również znajdują się na liście w kolejce do wymiany dokumentu tożsamości.

Proces wymiany dowodów osobistych wymaga odbycia wizyty osobiście w urzędzie. Choć wniosek wcześniej można było złożyć przez internet, to od 2 sierpnia 2021 roku jest to już niemożliwe.

Sam dokument również trzeba odebrać samemu. W przypadkach wyjątkowych, takich jak poważna choroba czy niepełnosprawność, istnieje możliwość upoważnienia osoby trzeciej do odbioru dokumentu, po wcześniejszym poinformowaniu urzędników i przekazaniu upoważnienia osobie trzeciej do odebrania dokumentu.

Wszystkie informacje na temat wymiany dowodów osobistych można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. Tam także dostępny jest formularz wniosku online, który ułatwia proces składania dokumentów.

Kara za brak dowodu osobistego

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem istnieje szereg przepisów, które określają konsekwencje, jakie grożą za brak dowodu osobistego lub posługiwanie się dokumentem tożsamości, którego termin ważności już upłynął. Jeśli podczas legitymowania przez uprawnione do tego służby okaże się, iż nasz dokument stracił ważność, wówczas należy liczyć się z surową karą finansową sięgającą nawet 5 tysięcy złotych.

Brak ważnego dokumentu może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Problematyczne mogą okazać się prozaiczne czynności, jak np. odebranie listu poleconego na poczcie, a nawet paczki od kuriera. Nie posiadając dowodu, nie da się odebrać też przesyłek sądowych.

Niemiłe niespodzianki mogą nas też spotkać na lotniskach, a nawet granicach lądowych wewnątrz strefy Schengen. W pierwszym przypadku nieważny dokument tożsamości skutecznie uniemożliwi nam wejście na pokład samolotu, a w drugim w przypadku wyrywkowej kontroli granicznej, grozi nam kolejna kara finansowa – jej wysokość zależy od przepisów obowiązujących na terenie danego państwa, gdzie przeprowadzana jest kontrola.

Aby uniknąć problemów, warto zajrzeć do aplikacji swojego banku. Instytucje finansowe w Polsce w większości przypominają swoim klientom o konieczności wymiany dokumentu na kilka dni przed upływem jego ważności, ponieważ korzystanie z wielu produktów bankowych w przypadku braku ważnego dowodu jest zgodnie z prawem niemożliwe.

Czytaj także: https://innpoland.pl/195269,andrzej-duda-podpisal-sie-pod-ustawa-mobywatel-zastapi-dowod-osobisty

Aplikacja mObywatel – jak zainstalować

Na łamach INNPoland przypominaliśmy wielokrotnie, że podczas odbierania nowych dowodów osobistych może sparować dokument z rządową aplikacją mObywatel. Umożliwia ona przechowywanie wirtualnych dokumentów w jednym miejscu oraz załatwianie wielu spraw w urzędach i placówkach państwowych.

  • Wejdź na stronę sklepu z aplikacjami na swój telefon: Google Play albo App Store i znajdź aplikację.
  • Wybierz Zainstaluj. Postępuj zgodnie z komunikatami na ekranie.
  • Uruchom aplikację i zaakceptuj regulamin.
  • Ustal hasło.
  • Wybierz usługę mTożsamość.
  • Zaloguj się na swój profil zaufany.
  • Aplikacja pobierze i zapisze twoje dane — możesz w każdej chwili wyświetlić je na ekranie swojego smartfona.

Uwaga - aby aktywować usługę mTożsamość, musisz mieć ważny dowód osobisty.

Aplikację możesz pobrać przez internet w dowolnej chwili. Skorzystasz z niej od razu po zainstalowaniu. W każdej chwili możesz odinstalować aplikację lub usunąć z niej dane (funkcja Dezaktywuj aplikację w menu aplikacji) i unieważnić certyfikat.