Sanepid bije na alarm. Preparat dla dzieci znika z aptek
Sanepid wydał ostrzeżenie przed preparatem dla niemowląt. W dwóch partiach produktu wykryto groźną bakterię. Osoby, które je kupiły, są proszone o zwrot.
Reklama.
Sanepid wydał ostrzeżenie przed preparatem dla niemowląt. W dwóch partiach produktu wykryto groźną bakterię. Osoby, które je kupiły, są proszone o zwrot.
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał komunikat ważny dla rodziców i opiekunów. Firma Reckitt/Mead Johnson Nutrition Trading Poland dobrowolnie wycofała z obrotu handlowego w Polsce dwie serie produktu Nutramigen LGG Complete.
Chodzi o hipoalergiczny preparat mlekozastępczy dla niemowląt. Jest to dietetyczny środek spożywczy przeznaczony dla niemowląt, u których rozpoznano alergię na białko soi oraz białko mleka krowiego.
Powodem podjęcia tej decyzji było podejrzenie wystąpienia bakterii Cronobacter sakazakii w pojedynczym produkcie Nutramigen, pochodzącym spoza UE i USA. Ta bakteria może powodować infekcje, które stanowią zagrożenie dla życia.
Ze względów szczególnej ostrożności, firma Reckitt/Mead Johnson Nutrition Trading Poland Sp. z o. o. podjęła decyzję o dobrowolnym wycofaniu z obrotu na polskim rynku dwóch serii produktów Nutramigen LGG Complete.
Produkty z tej serii oraz pozostałych serii produkowanych w tym samym czasie i na tej samej linii produkcyjnej zostały poddane, przez Reckitt/Mead Johnson Nutrition, kompleksowym testom jakościowym i uzyskały negatywny wynik na obecność bakterii. Mimo tego, w trosce o bezpieczeństwo i zachowanie najwyższej jakości produktów oraz szczególnej ostrożności, podjęto decyzję o ich wycofaniu z obrotu z polskiego rynku.
W ostrzeżeniu sanepidu czytamy, że na rynku nie będą już dostępne:
Za produkcję tych preparatów odpowiada Mead Johnson Nutrition (25 East Main Ave, Zeeland Michigan 49464, USA). Numer serii jest wytłoczony na spodzie puszki.
Firma poinformowała, że osoby, które zakupiły wyżej wymienione preparaty, muszą je zwrócić do miejsca zakupu. Po wskazaniu numeru PESEL, na który została zrealizowana recepta, otrzymają zwrot kosztów.
Z komunikatu wynika, że klienci nie mają co liczyć na wymianę produktu. Będą mogli zakupić nowy preparat po okazaniu ważnej recepty.
To już kolejny przypadek w ostatnim czasie, kiedy zagrożenie stanowią preparaty dla dzieci. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, w maju 2023 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu wadliwe partie popularnego leku dla dzieci APAP forte w butelce.
W trakcie badań pojawiły się bowiem wątpliwości co do wyglądu produktu. Zawiesina znajdująca się w butelce zawierała pęcherzyki gazu, a z uwagi na spienienie miała zwiększoną objętość wypełniającą całe opakowanie. Z kolei w kilku przypadkach była "niejednorodna i rozwarstwiona".
W sumie z aptek zniknęło 16 partii leku APAP forte dla dzieci.
Pokaźny katalog leków został wycofany również w sierpniu 2023 r., gdy okazało się, że popularne leki przeciwbólowe są zanieczyszczone. W decyzji GIF tłumaczył, że w preparatach pojawiły się "śladowe ilości midazolamu". Łącznie z aptek zniknęło 35 leków. Na liście figurowały m.in. paracetamol i ibuprofen.