W czwartek będziemy mieli okazję podziwiać piękny układ Księżyca i największej planety Układu Słonecznego - Jowisza. Następnego dnia czeka nas kolejna koniunkcja, tym razem Księżyca z tajemniczym Uranem. Jak zatem przygotować się do obserwacji tych niebiańskich spektakli?
Reklama.
Reklama.
Już 18 stycznia o godz. 21:10 nastąpi koniunkcja Księżyca z Jowiszem, czyli nieczęsto spotykane zbliżenie tych dwóch ciał niebieskich. Spektakularne widoki i momenty przed nami, a my podpowiadamy, gdzie je zobaczyć i na co się przygotować.
Koniunkcja Księżyca – gdzie zobaczyć i jak obserwować?
Już od godz. 16:30 będziemy mieli okazję dostrzec pierwsze znaki kosmicznych koniunkcji, gdzie Księżyc i Jowisz będą głównymi aktorami kosmicznego spektaklu.
Dla tych, którzy przegapią obserwację nieba w czwartek, mamy dobrą wiadomość. W piątek, 19 stycznia Księżyc ponownie znajdzie się w centrum uwagi, tym razem tworząc unikalną koniunkcję z Uranem. Jednak, w przeciwieństwie do Jowisza, który jawi się jako jasny punkt świetlny na nocnym niebie, obserwacja Urana będzie wymagać nieco więcej wysiłku.
Aby dostrzec Uran, należy sięgnąć po teleskop. Uran jest jedną z najdalej położonych planet Układu Słonecznego, co sprawia, że jest słabo widoczny gołym okiem. Jednak z pomocą teleskopu będziemy mogli przyjrzeć się tej zimnej, gazowej planecie i czerpać radość z obserwacji odległych zakątków kosmosu.
Wielkie widowisko na niebie – jak je zobaczyć?
Wszystko zaczyna się 17 stycznia, kiedy to Księżyc zaczyna prezentować swój taniec na nocnym firmamencie. To dobra okazja dla obserwatorów, aby zauważyć, jak szybko Księżyc przemieszcza się po niebie w stosunku do gwiazd.
Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc, w których możemy odkrywać tajniki nieba, są planetaria. Te nowoczesne miejsce, dzięki nowoczesnej technologii, oferują seanse, podczas których można podziwiać widok nocnego nieba, właśnie w czasie koniunkcji Księżyca.
Dla tych, którzy nie mają możliwości osobistej wizyty w planetarium, nadal z pomocą przychodzą portale tematyczne, które prezentują ujęcia najbardziej spektakularnych momentów zjawiska. Na takich stronach często znajdziemy notatki i artykuły prezentujące zjawiska astronomiczne na niebie, jakie miały miejsce w danym miesiącu.
Dla wielu entuzjastów astronomii programy komputerowe i aplikacje mobilne są niezastąpione w misji eksploracji nieba. Jednym z popularnych programów tego typu jest darmowe Stellarium, które pozwala na wirtualną podróż po niebie, śledzenie ruchu gwiazd, planet i innych ciał niebieskich.
Czytaj także:
Lot na Księżyc – kolejka chętnych
jak informowaliśmy w INNPoland, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w najlepsze trwa jeden z najkosztowniejszych wyścigów świata – ambicje kilku narodów znowu wysyłają ludzi na Księżyc. Najwięksi zawodnicy to USA i sojusznicy oraz koalicja Chińsko-Rosyjska ze zwolennikami. Obie strony chcą po 2030 roku postawić bazy księżycowe na południowym biegunie Srebrnego Globu. Dlaczego akurat teraz? Na te pytania odpowiada Jarek Juszkiewicz.
W lipcu NASA promuje program Artemis nagraniem z Metallicą. Indie wysyłają sondę Chandryaan-3, 1 sierpnia br. opuściła już orbitę Ziemi. Chiny we współpracy z Rosją rozwijają program CLEP.