Od 1 stycznia w Polsce funkcjonuje podatek minimalny, celem którego jest uszczelnienie systemu podatkowego oraz ograniczenie chęci przerzucania dochodów z polskich spółek do tzw. rajów podatkowych. Ministerstwo Finansów pracuje już nad kolejnym, wymierzonym w duże korporacje.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Globalny podatek minimalny został wprowadzony do ustawy CIT z dniem 1 stycznia 2022 roku, jednocześnie zawieszono jego obowiązywanie do 31 grudnia 2023 roku. Wszystko jest elementem tzw. Polskiego Ładu, forsowanego przez rząd Morawieckiego. W pierwszym kwartale tego roku ma zostać opublikowany nowy projekt w tej sprawie.
Trzeci podatek minimalny
"W Ministerstwie Finansów trwają prace wewnętrzne nad przygotowaniem przepisów implementujących dyrektywę w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii" – poinformowałoMinisterstwo Finansów w odpowiedzi na pytania od PAP Biznes.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ.
Wejdzie on w życie od 1 stycznia 2025 roku. Jesteśmy jednak z nim spóźnieni, bo zgodnie z unijną dyrektywą 2022/2523 z 14 grudnia 2022 r., mieliśmy czas na wdrożenie go do końca 2023 roku.
Jak informuje "Business Insider", powoduje to ryzyko, że podatek zostanie nałożony na daną grupę w innym państwie, które już wdrożyło odpowiednie przepisy.
"Polskie spółki z takich grup spotykają się natomiast z oczekiwaniem, że poniosą koszt podatku minimalnego, jeśli to z powodu niższego efektywnego opodatkowania w Polsce wystąpi podatek wyrównawczy do zapłaty w innym państwie" – czytamy na portalu.
Globalnym podatkiem mają być obciążone największe międzynarodowe grupy kapitałowe, których przychody roczne wynoszą co najmniej 750 mln euro na poziomie skonsolidowanym.
Czym jest podatek minimalny?
O tym jak działa podatek minimalny informowaliśmy w INNPoland – w założeniu miał obejmować zastosowaniem podmioty o złożonej strukturze właścicielskiej, korporacje i inne podmioty o znacznym rozmiarze. Z kolei dla podatników dopiero rozpoczynających prowadzenie działalności (tj. start-upy, nowopowstałe spółki czy dla podatników z prostą strukturą właścicielską) wprowadzenie podatku minimalnego miało pozostać neutralne.
Teraz – jak przypomina firma Grant Thornton, nowe zasady opodatkowania mają wyznaczyć pewien najniższy poziom podatku do zapłaty w danym roku przez określone grupy podatników. Wprowadzanie tego typu danin jest najczęściej motywowane potrzebą uszczelnienia systemu podatkowego i powstrzymaniem praktyk optymalizacyjnych.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Podatek obowiązuje od 1 stycznia 2024 roku. Wyjątek dotyczy podatników, którzy mają rok podatkowy inny niż rok kalendarzowy. Jeśli rok podatkowy rozpoczął się przed 1 stycznia 2024 r. a zakończy po 31 grudnia 2024 r. to stosowanie nowych przepisów będzie zawieszone jeszcze do zakończenia takiego roku podatkowego.
Termin pierwszej zapłaty podatku minimalnego przypadnie na rok 2025.