Rozporządzenie Ministerstwa Finansów przewiduje, że niższy podatek VAT ma zostać zastosowany do różnorodnych usług kosmetycznych, włączając w to m.in. zabiegi pielęgnacyjne, fryzjerskie, oraz kosmetyczne.
Nowe przepisy były zapowiadane w trakcie kampanii wyborczej w 2023 roku przez obecnego premiera Donalda Tuska.
Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów, projekt obejmuje m.in. korektę stawek podatku VAT dla określonych grup towarów i usług, w celu dopasowania ich do aktualnych potrzeb i warunków rynkowych. Wdrożenie tych zmian może mieć znaczący wpływ na konkurencyjność różnych sektorów gospodarki oraz na poziom konsumpcji w kraju.
Projekt został przekazany do konsultacji publicznych, co oznacza, że przedsiębiorcy, organizacje branżowe, eksperci oraz inne zainteresowane strony mają możliwość zgłaszania swoich opinii i uwag odnośnie proponowanych zmian.
– Celem projektowanej regulacji jest obniżenie – z 23 proc. do 8 proc. – stawki VAT na określone usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 r., czego efektem będzie ujednolicenie stawki VAT na usługi wykonywane w tzw. branży 'beauty', sklasyfikowane w tym samym grupowaniu PKWiU 96.02.1 – brzmi ocena skutków wprowadzenia nowej regulacji.
Ministerstwo Finansów podaje, że wprowadzenie tych zmian będzie miało ujemny wpływ na dochody budżetu państwa. Szacunki ministerstwa wskazują, że w 2024 roku dochody budżetu państwa z tytułu obniżenia stawki podatku VAT na usługi fryzjerskie i kosmetyczne mogą spaść o 128,3 miliona złotych. W kolejnych latach prognozowany jest dalszy spadek dochodów: w 2025 roku o 207,9 miliona złotych, a w 2026 roku o 221,7 miliona złotych.
Czytaj także: https://innpoland.pl/152045,bat-na-przedsiebiorcow-nie-wystawiajacych-paragonow-startuja-kasy-onlineZ drugiej strony, przedstawiciele branży kosmetycznej i klienci korzystający z tych usług przyjmują zapowiedziane zmiany z zadowoleniem. Uważają oni, że obniżenie stawki podatku VAT na usługi kosmetyczne będzie krokiem w kierunku poprawy dostępności tych usług dla szerokiego grona klientów, a także wspomoże rozwój branży kosmetycznej.
Jak czytamy w ocenie skutków regulacji, "w latach 2027-2033 skutek szacuje się na poziomie ok. -234,5 mln zł dla każdego roku. Łączny skutek (dla 10 lat) obniżenia stawki VAT z 23 proc. do 8 proc. będzie mieć ujemny wpływ na dochody budżetu państwa w wysokości ok. -2 200 mln zł".