Nie żyje Jerzy Kasperczyk. Był jednym z najbogatszych Polaków
Jerzy Kasperczyk zmarł 26 marca w 2024 roku. Był jednym z najbogatszych Polaków. Pogrzeb założyciela firmy Maspex odbędzie się 2 kwietnia w Myślenicach.
Reklama.
Jerzy Kasperczyk zmarł 26 marca w 2024 roku. Był jednym z najbogatszych Polaków. Pogrzeb założyciela firmy Maspex odbędzie się 2 kwietnia w Myślenicach.
Jerzy Kasperczyk, założyciel firmy Maspex zmarł w wieku 62 lat. Magazyn Forbes umieścił go na liście 100 najbogatszych Polaków w 2021 roku, zajął 52. miejsce z majątkiem liczącym wtedy 1,219 mld złotych. W roku 2023 przesunął się na 44. pozycję z majątkiem 1,59 mld złotych.
Miliarder zmarł 26 marca 2024 roku, ale informacja o jego śmierci została ujawniona dopiero teraz. Jego pogrzeb odbędzie się 2 kwietnia w Myślenicach.
62-latek w 1990 roku był jednym ze współzałożycieli wadowickiej firmy Maspex, razem ze Sławomirem Rusinkiem, Krzysztofem Pawińskim, Józefem Szczurem i Zdzisławem Struglikiem.
Obecnie to jedna z największych prywatnych polskich firm w branży spożywczej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Produkty Maspex trafiają do 70 krajów na świecie.
"Eksport obejmuje prawie wszystkie produkty z naszego portfolio. Najważniejsze wśród nich to: soki marchwiowo-owocowe Kubuś, soki, nektary i napoje Tymbark, napoje Caprio i DrWitt oraz produkty instant, takie jak: kawa cappuccino i czekolada La Festa, zabielacze do kawy Coffeeta, herbatki Ekland, kakao Brumi. Eksportujemy również makarony marki Lubella oraz napoje energetyczne Tiger, a także przetwory owocowo-warzywne marek Krakus i Łowicz, jak i ketchupy Kotlin" – czytamy.
Wedle informacji podawanych przez Maspex, ich produkty są czołowymi pozycjami na rynkach w krajach takich jak: Rumunia, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Węgry, Kraje Bałtyckie, Kraje Bałkańskie, czy Ukraina. Produkty spożywcze tej firmy trafiają także do Australii, Urugwaju, Korei Południowej, Tajwanu, Argentyny i Surinamu.
Maspex posiada 17 zakładów produkcyjnych w Polsce. "Firma na 260 liniach produkcyjnych wytwarza rocznie ponad 2,2 mld litrów soków, nektarów i napojów, ponad 280 tys. ton makaronów, wyrobów zbożowych i instant oraz 180 tys. ton dżemów i przetworów. Co roku skupujemy od najlepszych, certyfikowanych dostawców ponad 280 tys. ton owoców i warzyw oraz 130 tys. ton zbóż, z których powstają dżemy, soki, nektary, napoje, makarony oraz wiele innych produktów. Co roku produkujemy także 155 mln litrów alkoholu" – czytamy informacje na stronie.
Jerzy Kasperczyk cenił sobie prywatność i unikał wystąpień publicznych. Rodzina w nekrologu prosi o nieskładanie kondolencji.
Maspex przejął całą część sokową firmy Walmark, która jest liderem w Czechach i na Słowacji, jeśli chodzi o soki, nektary i napoje. Olympos to węgierski lider sektora sokowego, ten gigant również został przejętym przez Maspex, który wykupił 100 proc. udziałów. Na Węgrzech polska firma przejęła również jeden z najstarszych znaków towarowych wody mineralnej, Apenta.
Nie tylko napoje interesują polską firmę. Na rumuńskim rynku Polacy sięgnęli po czołowego producenta makaronów oraz marki krakersów i precli Salatini i Capollini, Arnos.
Firma Maspex łącznie w ciągu 25 lat obecności na rynku przeprowadziła 17 akwizycji w tym 9 za granicą. Jest to najprawdopodobniej pierwsza polska spółka, która przejęcia zagranicznych firm wprowadziła do modelu biznesowego. Więcej o tym i innych przejęciach polskich firm pisaliśmy na INNPoland.