INNPoland_avatar

ZUS wypłaca pierwsze świadczenia 800+ za nowy okres. Od tego dnia będą na kontach

Sebastian Luc-Lepianka

29 maja 2024, 12:41 · 3 minuty czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że już wypłaca świadczenia 800+ na okres 2024/2025 r. Pierwsze setki milionów popłynęły jeszcze pod koniec maja.


ZUS wypłaca pierwsze świadczenia 800+ za nowy okres. Od tego dnia będą na kontach

Sebastian Luc-Lepianka
29 maja 2024, 12:41 • 1 minuta czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że już wypłaca świadczenia 800+ na okres 2024/2025 r. Pierwsze setki milionów popłynęły jeszcze pod koniec maja.
Płyną pierwsze pieniądze za nowy okres świadczeniowy programu 800+ Fot. Piotr Kamionka/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Od stycznia 2024 roku świadczenie 500+ uległo waloryzacji do 800+. Beneficjenci cieszyli się tymi pieniędzmi już w grudniu ubiegłego roku i na początku kolejnego. Waloryzacja nastąpiła automatycznie i wedle wyliczeń ZUS popłynęły sumy na łączną kwotę ponad 2 mld złotych. Kolejne pieniądze pojawią się na kontach rodziców i opiekunów od 1 czerwca.


Kolejne wypłaty 800+

"Dziś ZUS wypłacił ponad 500 mln świadczeń 800 plus. To pierwsze wypłaty na nowy okres 2024/2025. Na początku czerwca do rodziców i opiekunów trafi przeszło 1 mld złotych" – informuje ZUS w mediach społecznościowych. Przypomina także, że pieniądze trafią tylko na konta bankowe.

Prawo do świadczenia wychowawczego ZUS ustalił na tzw. okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca danego roku do 31 maja roku następnego. Jeśli złożymy wniosek w okresie od 1 lutego do 30 czerwca roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, otrzymamy prawo do wypłat od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. 

Po 30 czerwca ZUS przyzna ci prawo do świadczenia od miesiąca, w którym złożysz wniosek do końca okresu świadczeniowego, ale nie wcześniej niż od dnia urodzenia dziecka lub objęcia go opieką. Wniosek dziecko można złożyć w ciągu 3 miesięcy od tych czynności, świadczenie będzie wypłacane od dnia narodzin dziecka lub objęcia go opieką.

Komu przysługuje 800+

Świadczenie wychowawcze jest przyznawane do dnia ukończenia przez dziecko 18 lat. Otrzymamy je, jeśli jesteśmy:

  • jego matką lub ojcem albo opiekunem dziecka, z którym się mieszka i je utrzymuje
  • opiekunem faktycznym, jeśli opiekuje się dzieckiem i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka.
  • zgodnie z orzeczeniem sądu sprawujemy się opiekę naprzemienną z drugim rodzicem, świadczenie można otrzymać wspólnie w wysokości połowy przysługującej kwoty,
  • opiekunem prawnym dziecka,
  • rodzicem zastępczym dziecka,
  • osobą prowadzącą rodzinny dom dziecka,
  • dyrektorem placówki opiekuńczo-wychowawczej,
  • dyrektorem regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej,
  • dyrektorem interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego,
  • dyrektorem domu pomocy społecznej.

Świadczenie nie przysługuje, jeżeli dziecko pozostaje w związku małżeńskim, zostało umieszczone w instytucji, która zapewnia nieodpłatne pełne utrzymanie (jak np. zakład poprawczy), jeśli pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia na własne dziecko oraz jeżeli opiekunowi lub członkowi jego rodziny przysługuje za granicą na świadczenie na dziecko o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego (nie dotyczy to świadczeń z państw członkowski UE/EFTA lub z Wielkiej Brytanii).

Ile Polskę kosztuje program 800+

Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji Pracodawcy RP, wyliczył z kolei dla INNPoland, że koszt podwyższonego dodatku wyniesie około 65 mld zł rocznie. 5 proc. tej kwoty, która przypada na obcokrajowców, to wydatek rzędu 1,3 mld zł. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, w ocenie uczestników badania 800 plus powinno być wypłacane jedynie rodzicom pracującym. Zgodnie stwierdzili, że program powinien być skierowany do rodzin wielodzietnych i osób samotnie wychowujących dzieci.

Czytaj także: https://innpoland.pl/202979,program-800-plus-startuje-od-stycznia-2024-roku-ile-kosztuje-rzad