Dla każdego seniora ważnym momentem w życiu jest czas przejścia na emeryturę. Żeby otrzymać najkorzystniejszy wymiar świadczenia, warto wiedzieć, kiedy to zrobić. Jakie czynniki są decydujące o wysokości emerytury? Wyjaśniamy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Zanim senior zdecyduje się przejść na emeryturę, powinien wziąć pod uwagę kilka kwestii. Dzięki temu będzie mógł wybrać najlepszy moment na rozpoczęcie pobierania świadczenia z ZUS. Pod uwagę bierze się wiele czynników. Nie jest to tylko zgromadzony kapitał.
Wpływ na wysokość emerytury ma to, ile składek zostało odprowadzonych do ZUS, a także jaki był kapitał początkowy. Wwyliczeniach Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia też inne elementy, na przykład terminy waloryzacji składek i emerytur, a także tablice dalszego trwania życia. Ta ostatnia wytyczna zmienia się co roku, do 1 kwietnia wraz z ogłoszeniem wyników badań GUS.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Wybierz ten miesiąc
Kolejnym dobrym terminem na przejście na emeryturę będzie czerwiec 2025 roku. To ze względu na waloryzację składek emerytalnych i tzw. kapitału początkowego. Tylko w tym roku w obu przypadkach nastąpił wzrost o 14,87 proc. Natomiast środki zgromadzone na subkoncie wzrosły o 9,91 proc. Prognozuje się, że w 2025 roku waloryzacja wyniesie jeszcze więcej.
Warto też dowiedzieć się, jak działa waloryzacja składek. Proces polega na pomnożeniu przez wskaźnik waloryzacji zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składek na ubezpieczenie emerytalne. Waloryzacja obejmuje środki zebrane na koncie ubezpieczonego na dzień 31 stycznia w roku, w którym została przeprowadzona. Jest przeprowadzana po to, aby zrekompensować inflację i inne procesy gospodarcze z poprzedniego roku, które prowadzą do m.in. do podwyżki kosztów życia.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Wpływ na wysokość emerytury mogą mieć tzw. tablice życia
Nasze społeczeństwo mierzy się z problemem starzejącej się populacji. Przekłada się to na obniżkę świadczeń wypłacanych przez ZUS. Dzieje się to ze względu na to, że na podstawie tzw. tablic życia Zakład Ubezpieczeń Społecznych określa przeciętny czas trwania dalszego życia emeryta.
Tablice życia są używane przez urzędników do obliczania emerytur z wniosków składanych od 1 kwietnia do 31 marca kolejnego roku.Tablice są takie same zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Przy wyliczaniu świadczenia bierze się pod uwagę wiek na dzień zgłoszenia wniosku o emeryturę (jeśli wniosek złożono w miesiącach następujących po tym, w którym osiągnięto prawo do emerytury) lub wiek na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego (również wtedy, gdy wniosek złożono wcześniej).
Aktualnie obowiązujące tablice życia opracowano na podstawie danych o śmiertelności za 2023 rok. Zgodnie z bieżącymi statystykami, w poprzednim roku zanotowano 408 tys. zgonów. Na podstawie obowiązujących tablic życia, opracowanych przez GUS. Osoby w wieku 60 lat dostaną wyliczenie emerytury niższe o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat niższe o 4,1 proc.