INNPoland_avatar

Po ściągnięciu tej aplikacji emeryci mogą korzystać z ulg i zniżek. Na dane polują jednak oszuści

Marcin Gościński

19 lipca 2024, 06:19 · 3 minuty czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych proponuje emerytom i rencistom rozwiązania technologiczne, które umożliwiają im jeszcze sprawniejsze posługiwanie się najważniejszymi dokumentami. Dotyczy to dowodu tożsamości, a także dodatkowych legitymacji. Ściągając odpowiednią aplikację, seniorzy mogą ułatwić sobie korzystanie z ulg i zniżek.


Po ściągnięciu tej aplikacji emeryci mogą korzystać z ulg i zniżek. Na dane polują jednak oszuści

Marcin Gościński
19 lipca 2024, 06:19 • 1 minuta czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych proponuje emerytom i rencistom rozwiązania technologiczne, które umożliwiają im jeszcze sprawniejsze posługiwanie się najważniejszymi dokumentami. Dotyczy to dowodu tożsamości, a także dodatkowych legitymacji. Ściągając odpowiednią aplikację, seniorzy mogą ułatwić sobie korzystanie z ulg i zniżek.
Korzystając z tej aplikacji, emeryci i renciści mogą zaoszczędzić pieniądze Adam Burakowski/REPORTER/eastnews.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Emeryci i renciści po uzyskaniu praw, otrzymują dokument potwierdzający ich status. W powszechnej świadomości tej grupy społecznej funkcjonuje to, że legitymacja ma głównie format analogowy i jest wydawana w postaci plastikowej karty. Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych stosunkowo niedawno udostępnił drugi rodzaj legitymacji emeryta i rencisty.


W styczniu 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził cyfrową wersję legitymacji emeryta i rencisty. To rozwiązanie miało na celu ułatwienie korzystania z ulg i zniżek przeznaczonych dla obu grup obywateli. Cyfrowego formatu dokumentu używa już kilkaset tysięcy uprawnionych.

Jak działa aplikacja dla emerytów i rencistów?

Elektroniczną wersją dokumentu poświadczającego prawo do korzystania z ulg i zniżek dla emerytów i rencistów jest mLegitymacja. Można jej używać, pobierając najpierw aplikację mObywatel. Po kliknięciu "Dodaj dokument" trzeba wskazać opcję "Legitymacja emeryta-rencisty".

Niezbędne dane zostaną pobrane automatycznie. Później wystarczy włączyć aplikację mObywatel i przejść do legitymacji emeryta-rencisty. Żeby okazać dokument do kontroli, trzeba wybrać opcję "przekaż", później "obustronna wymiana danych" i zaakceptować akcję. Efektem będzie wygenerowany kod QR wyświetlający się na ekranie smartfona. Osoba uprawniona do kontroli będzie mogła go bez problemu zeskanować.

Dane, które podlegają kontroli w ramach mLegitymacji to: imiona i nazwisko, zdjęcie w niskiej rozdzielczości, a także numer legitymacji emeryta lub rencisty. Dzięki okazaniu mLegitymacji można potwierdzić jednocześnie swoją tożsamość. Zgodnie z informacjami ZUS z aplikacji korzysta już 773 tys. osób.

Jakie ulgi i zniżki przysługują z aplikacją dla emerytów i rencistów?

Emeryci i renciści, którzy dysponują mLegitymacją, mogą od 2023 roku korzystać z wielu ulg i zniżek. Cyfrowa wersja spełnia dokładnie te funkcje, co analogowa. Z tego powodu wraz z mLegitymacją emerytom i rencistom przysługują:

  • zniżki na przejazdy komunikacją miejską,
  • zniżki na przejazdy koleją,
  • zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury,
  • odliczenie od podatku leków przepisanych przez lekarza na kwotę powyżej 100 zł,
  • zwolnienie z niektórych opłat związanych z rehabilitacją,
  • zwolnienie z konieczności opłacania abonamentu RTV.

W trakcie używania legitymacji, trzeba dbać o ochronę danych

Przestępcy stosują rozmaite techniki, żeby wyłudzić dane od seniorów. Starsi klienci są postrzegani jako łatwy cel do zaatakowania. Oszuści dopuszczają się kłamstw, podszywając się, na przykład pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Proszą w takiej sytuacji o podanie danych osobistych, kłamiąc, że potrzebują zweryfikować legitymację emeryta lub rencisty.

Uwagę na ten proceder zwracała już rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

Nasi najstarsi klienci są postrzegani przez oszustów za łatwe do oszukania osoby, dlatego apeluję o to, żeby nie udostępniać danych z legitymacji emeryta-rencisty czy z dowodu osobistego osobom, które o to proszą w niejasnym celu. Mieliśmy przypadek, że do jednego z klientów ktoś zadzwonił, przedstawił się, jako pracownik ZUS i prosił o podanie danych z legitymacji emeryta-rencisty w celu ich zweryfikowania. Jako powód podał rzekomą awarią systemu w ZUS. Był na tyle przekonywający, że klient podał dane, o które prosił oszust. Po rozmowie z córką sprawę zgłosił na policję.Iwona Kowalska-Matis rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych / źródło: wroclaw.pl

Istnieją jednak sposoby na to, żeby uniknąć przykrych konsekwencji wykradnięcia danych. Trzeba pamiętać, że pracownicy ZUS nie wydzwaniają do seniorów po to, aby pozyskiwać informacje z ich legitymacji emeryta-rencisty.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontaktuje się z seniorami osobiście – w placówkach instytucji, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) albo tradycyjną pocztę.

Tożsamość osoby podającej się za urzędnika ZUS można zweryfikować, dzwoniąc na infolinię Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pod nr tel. 22 560 16 00. W przypadku podejrzenia co do próby oszustwa można bezpośrednio poinformować o tym Policję.

Czytaj także: https://innpoland.pl/207386,renta-wdowia-moze-byc-nizsza-i-wejsc-w-zycie-pozniej-polska-tnie-wydatki