logo
Według danych GUS Polacy i Polki żyją coraz dłużej Marek BAZAK/East News
Reklama.

Do jednych z najważniejszych czynników, które wpływają na wysokość emerytury, zaliczają się tablice publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Znajdują się w nich informacje dotyczące średniego dalszego trwania życia obywateli. Zgodnie z najnowszymi wynikami, emerytury będą niższe.

Informacje Głównego Urzędu Statystycznego wykazały, że Polacy dożywają średnio więcej niż w porównaniu z zeszłorocznymi wynikami. Wtedy dane wskazywały, że do 2022 roku trwanie życia wynosiło 73,4 lat u mężczyzn i 81,1 lat u kobiet. Teraz ta statystyka się zmieniła.

Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.

Ile żyją Polacy? GUS opublikował wyniki za 2023 roku

Główny Urząd Statystyczny zebrał dane za 2023 rok i udostępnił w formacie tablic życia. Najnowsze informacje wykazały, że mężczyźni w Polsce żyją średnio 74,7 lat, a kobiety 82 lata. Co ciekawe, raport GUS wykazał poważną dysproporcję pomiędzy umieralnością kobiet, a mężczyzn w Polsce – statystyka wybija się ponad średnią w reszcie Europy.

Biorąc pod uwagę długość życia mężczyzn, Polska znajduje się dość nisko w rankingu krajów europejskich. Nasz kraj jest dopiero na 28 miejscu spośród 34 państw. Pod tym względem wyprzedzamy tylko Bułgarię, Serbię, Węgry, Rumunię, a także Łotwę i Litwę.

Wyższa umieralność wśród mężczyzn w Polsce w porównaniu do kobiet występuje w niemal wszystkich grupach wiekowych. [...] Dominującą przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu krążenia

Główny Urząd Statystyczny

badania GUS pt. Trwanie życia w 2023 r.

Eksperci z Głównego Urzędu Statystycznego podkreślili także, że szanse na dłuższe życie zmieniają się wraz z osiągnięciem określonego wieku. Na przykład, mężczyzna, który skończy 60 lat, ma przed sobą statystycznie jeszcze 19,6 lat życia. Oznacza to, że mógłby dożyć 79,6 roku życia. Badania GUS wykazały również, że przed ukończeniem 65 roku życia umiera 23,8 proc. mężczyzn, a także 6,6 proc. kobiet.

Biorąc pod uwagę zestawienia GUS, mężczyźni, którzy osiągną wiek emerytalny, dożywają standardowo 81 lat. Natomiast kobiety po osiągnięciu praw do emerytury żyją do 84 roku życia.

Jak badania GUS wpływają na wysokość emerytury?

Fakt, że Polacy żyją coraz dłużej – dla porównania w 1950 roku mężczyźni dożywali 56 lat, a kobiety 62 lat – jest pocieszający. Oznacza to, że nasi obywatele funkcjonują coraz zdrowiej, a walkę z licznymi chorobami, czy przypadłościami umożliwia efektywna medycyna.

Skutkiem ubocznym tego, że Polacy żyją coraz dłużej, jest zmiana wysokości emerytury a konkretnie jej obniżka. Ze względu na to, że w porównaniu z poprzednimi tablicami GUS, długość życia zwiększyła się o 9 miesięcy w przypadku mężczyzn i 11 w przypadku kobiet, emerytury zmaleją miesięcznie o 80 zł dla emerytek i 100 zł dla emerytów. Dotyczy to osób, które osiągnęły wiek emerytalny i złożyły wniosek o przyznanie świadczenia.

Czytaj także: