Przejazdy kolejowo-drogowe mają złą sławę. Są miejscem licznych wypadków i niestety wielu ofiar śmiertelnych. Rząd planuje rozwiązać ten problem i zmienić ten element infrastruktury drogowej i kolejowej na lepsze. W tym celu stworzył nowy projekt. Poprowadzi go Ministerstwo Infrastruktury wraz z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W poniedziałek Ministerstwo Infrastruktury zakomunikowało, że PKP Polskie Linie Kolejowe ogłaszają konkurs. Ma on na celu znalezienie podmiotu, który zajmie się likwidacją przejazdów kolejowo-drogowych.
Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych dotyczy również budowy skrzyżowań bezkolizyjnych na terenie całej Polski. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że na dofinansowanie zostanie przeznaczonych kilkaset milionów złotych. Działania są prowadzone w zakresie projektu "Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe".
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Na czym polega nowa inwestycja PKP i Ministerstwa Infrastruktury?
Na projekcie "Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe" będą mogły skorzystać jednostki samorządu terytorialnego i zarządców dróg, które są zainteresowane współfinansowaniem skrzyżowań wielopoziomowych. Jak możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Infrastruktury, budżet przedsięwzięcia wyniesie w sumie 861 mln zł.
Wiceminister resortu infrastruktury wiąże duże nadzieje z nadchodzącą inwestycją:
W wypowiedz na temat projektu, wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak odniósł się również do charakterystyki aktualnego formatu przejazdów. Podkreślił, że przejazdy kolejowo-drogowe zaliczają się do najniebezpieczniejszych miejsc w systemie kolejowym. Sposobem na zniwelowanie zagrożenia jest "zastępowanie ich skrzyżowaniami bezkolizyjnymi".
Przejazdy kolejowo-drogowe to miejsce wielu wypadków
Słowa wiceministra infrastruktury Piotra Malepszaka znajdują potwierdzenie w licznych statystykach. Jak podaje serwis jedz-bezpiecznie.pl, w 2021 roku na przejazdach kolejowych doszło do 201 wypadków i kolizji, z czego śmierć poniosło 49 osób.
Z informacji podawanych przez raportkolejowy.pl w 2022 roku liczba ofiar śmiertelnych z wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych wyniosła 41 osób. W 2023 roku zgodnie z danymi z bezpieczny-przejazd.pl zginęło 36 osób. Natomiast, jak przekazuje kolejowyportal.pl, w I półroczu 2024 roku zanotowano 78 zdarzeń i zarejestrowano 20 zgonów.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Od kiedy samorządy mogą składać wnioski do projektu?
Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że zgłoszenia zadań do etapu I Projektu można składać do 5 lutego 2025 r. Później wnioski zostaną poddane analizie, ocenie i następnie pojawi się lista rankingowa projektów. Ministerstwo Infrastruktury zaplanowało ogłoszenie wyników etapu I, a także zawieranie porozumień z wnioskodawcami na koniec 2024 r.
Jestem przekonany, że konkurs ogłoszony przez PKP PLK będzie kolejnym krokiem zwiększającym bezpieczeństwo kierowców i pasażerów. Liczę na owocną współpracę PKP PLK, samorządów i zarządców dróg przy budowie dwupoziomowych skrzyżowań kolejowo-drogowych.