Dla medalistów olimpijskich z Paryża przewidziano nagrodę pieniężną, diament, obraz, voucher na wakacje, a także mieszkanie – dla laureatów pierwszego i drugiego miejsca. Teraz okazuje się, że mogą oni zapłacić podatek PIT od tych rzeczy, wyłączając nagrody pieniężne. To wszystko przez zastosowanie przez ustawodawcę jednego, złego słowa.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej twierdzi, że nagrody pieniężne dla olimpijczyków są zwolnione z podatku dochodowego. Nie dotyczy to natomiast nagród rzeczowych. O wszystkim przesądziło jedno słowo, które znajduje się w ustawie o PIT.
Złożoną strukturę przepisów podatkowych przeanalizowała Małgorzata Samborska, partner i doradca podatkowy w firmie Grant Thornton. W swoim artykule stwierdziła, że ustawodawcy chcieli zwolnić od podatku dochodowego przychody medalistów igrzysk z tytułu wszystkich nagród – zarówno pieniężnych, jak i rzeczowych, ale jedno słowo to uniemożliwiło.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Krajowa Informacja Skarbowa uważa, że zwolnienie z podatku nie dotyczy wszystkich nagród
Małgorzata Samborska w swoim artykule pt. "Jakie podatki zapłacą medaliści. Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024" wskazała, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 listopada 2023 r., sygn.: 0115-KDIT2.4011.451.2023.2.ŁS, dotyczącej Członków Polskiej Reprezentacji, którzy zdobędą medal na Igrzyskach, stwierdził, że zwolnienie z opodatkowania może objąć jedynie nagrody pieniężne.
O negatywnej dla olimpijczyków interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej przesądziło jedno słowo. Dyrektor KIS stwierdził, że zwolnienie podatkowe dotyczy tylko nagród pieniężnych, ponieważ ustawodawca zastosował pojęcie "wypłacane" w kontekście nagród, które trzeba odnosić do świadczeń i należności pieniężnych.
Ustawodawca użył złego słowa i skomplikował przepisy
Małgorzata Samborska tłumaczy, że właśnie ze względu na użycie słowa "wypłacane" ustawodawca wykluczył ze zwolnienia od podatku PIT nagrody w postaci rzeczowej. Jak wskazała doradczyni podatkowa w firmie Grant Thronton, gdyby ustawodawca miał inny zamiar, to stworzyłby takie przepisy, w których posłużyłby się sformułowaniem "nagrody otrzymane od (…)".
Samborska zwróciła także uwagę, że ten problem może być w pewien sposób rozwiązany. To dlatego, że w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z listopada zawarto pewne sformułowanie. Odnosi się do tego, że z olimpijczykami, którzy wywalczą medal w Paryżu, zostaną zawarte "stosowne porozumienia regulujące zasady i warunki przyznawania nagród".
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Olimpijczycy mogą skorzystać jeszcze z ulgi podatkowej. Konieczne jest podpisanie specjalnych umów
Doradczyni podatkowa w firmie Grant Thornton wyjaśniła, że w przypadku nagród rzeczowych częstą praktyką jest ich tzw. ubruttowienie. Polega to na tym, że jest fundowana dodatkowa nagroda pieniężna w takiej kwocie, która umożliwia pokrycie podatku należnego od fiskusa.
Jest też inne rozwiązanie, o którym poinformował money.pl. W odpowiedzi na wystosowane przez portal pytania, firma Profbud – sponsorująca PKOI, która ufundowała mieszkania dla olimpijczyków, sama zapłaci podatek od darowizny. PKOI nie poinformował jeszcze czy zawarł z zawodnikami specjalne porozumienia dotyczące opodatkowania.
I o ile faktycznie z literalnego punktu widzenia Dyrektor KIS ma rację, to pozostaje to w sprzeczności z logiką i wykładnią celowościową. Ustawodawca zapewne zwyczajnie nie pomyślał o nagrodach rzeczowych, formułując przepis. Trudno sobie wyobrazić, że jest to działanie celowe.
Małgorzata Samborska – ekspertka ds. podatków
Jakie podatki zapłacą medaliści. Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024/ źródło:grantthornton.pl