
Dodatek mieszkaniowy będzie wypłacany na podstawie nowych progów dochodowych w 2024 roku. Oznacza to, że znacznie większa ilość osób będzie mogła z niego skorzystać. Świadczenie ma być wypłacane przez pół roku, co miesiąc i ma wynieść nawet kilkaset złotych.
Wypłatami dodatku mieszkaniowego zajmą się gminy. Świadczenie pieniężne jest przeznaczone dla osób, które generują mniejsze dochody. Ze wsparcia będzie można korzystać przez 6 miesięcy. Istnieje także opcja ponownego przyznania dodatku mieszkaniowego.
Warunki, które trzeba spełnić, żeby otrzymać dodatek mieszkaniowy: wysokość wynagrodzenia
Żeby otrzymać dodatek mieszkaniowy, trzeba spełnić wszystkie warunki wytycznych, które są opisane na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Osoba ubiegająca się o świadczenie powinna posiadać prawo do mieszkania albo domu jednorodzinnego.
Zobacz także
Średni dochód wnioskodawcy z 3 ostatnich miesięcy przed złożeniem dokumentów, powinien być równy lub niższy niż 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Jeśli przekroczy on wymieniony poziom, to dofinansowanie będzie przyznane, ale zostanie również pomniejszone o kwotę nadwyżki.
Klarownie wyjaśnia to przykład udostępniony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii:
Ministerstwo Rozwoju i Technologii
gov.pl
Resort rozwoju podkreślił, że rada gminy ma prawo podwyższyć wskaźnik średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego, uprawniającego do uzyskania dodatku mieszkaniowego. Nie jest to jednak standardem w przypadku wszystkich gmin. Wnioskodawca powinien się tego dowiedzieć w swoim urzędzie gminy lub miasta, czy pojawiła się taka uchwała.
Warunki, które trzeba spełnić, żeby otrzymać dodatek mieszkaniowy: powierzchnia mieszkania i domu
Kolejnym warunkiem jest to, żeby powierzchnia mieszkania lub domu wnioskodawcy nie przekroczyła 117 metrów kwadratowych – dla gospodarstwa siedmioosobowego. W przypadku, gdy jest ono liczniejsze, to granica dopuszczalnej powierzchni nieruchomości może zostać zwiększona o 6,5 m kw. w dla każdej kolejnej osoby.
Ministerstwo Rozwoju Technologii dodało także, że jeśli ktoś ma ośmioosobową rodzinę, to powierzchnia domu nie może być większa niż 123,5 m kw. ze względu na to, że suma 117 m kw. i 6,5 m kw. to 123, 5 m kw.
Natomiast jeśli powierzchnia mieszkania lub domu będzie większa, ale nie przekroczy 135 m kw. przy siedmioosobowej rodzinie, to wnioskodawca otrzyma dodatek mieszkaniowy, ale pod warunkiem, że "powierzchnia wszystkich pokoi i kuchni jest mniejsza niż 60 proc. powierzchni użytkowej mieszkania albo domu".
Ile wynosi dodatek mieszkaniowy?
Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii są trzy czynniki wpływające na wysokość dodatku mieszkaniowego. Zależy to od:
Wysokość dodatku mieszkaniowego zostanie ostatecznie obliczona przez urzędnika w miejscowej gminie. Świadczenie będzie wypłacane przez 6 miesięcy po akceptacji przesłanego wniosku. Wartość świadczenia to średnio 250-380 zł miesięcznie.
Kiedy i jak wysłać wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego?
Dokładne informacje na temat powierzchni mieszkania lub domu można znaleźć w trzech źródłach. Pierwszy to akt notarialny, a następne to umowa najmu oraz u zarządcy budynku.
Niezbędne dokumenty można złożyć w dowolnym momencie. Zazwyczaj trzeba je przekazać ośrodkowi pomocy społecznej w miejscu zamieszkania – szczegółowe informacje na ten temat udostępni z pewnością urząd miasta lub gminy.