Osoby, które chcą mieć własny wiatrak lub przydomowy magazyn energii mogą ubiegać się o dofinansowanie z programu przygotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet "Mojej elektrowni wiatrowej" to 400 milionów złotych. Wypłaty z programu wystartowały niedawno i już przelano kilkaset tysięcy złotych wnioskodawcom.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o wypłacie kilkuset tysięcy złotych w ramach programu priorytetowego "Moja elektrownia wiatrowa". Pierwsi beneficjenci mają otrzymać w sumie ponad 500 tys. złotych.
Program "Moja elektrownia wiatrowa" został uruchomiony niedawno, bo 17 czerwca 2024 roku. Autorzy projektu skierowali go do osób fizycznych, które chcą zainstalować mikroinstalacje wiatrowe. Dotacje można uzyskać również na magazyny energii.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Z programu "Moja elektrownia wiatrowa" wypłacono już 500 tys. złotych
Z wiadomości opublikowanej na oficjalnej stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego "Moja elektrownia wiatrowa" można uzyskać dofinansowanie 30 tys. zł. Jest wypłacane w formie dotacji właścicielom domów jednorodzinnych.
Wnioskodawcy mają możliwość przekazania pieniędzy na jedną mikroinstalację wiatrową, a także na magazyn energii. W drugim przypadku dotacja może wynieść do 17 tys. zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewiduje też refundację do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, które poniesiono w ramach inwestycji.
Źródłem finansowania programu "Moja elektrownia wiatrowa" jest Fundusz Modernizacyjny. Jak można przeczytać na rządowej stronie gov.pl – "w pierwszym naborze NFOŚiGW przeznaczył na dotacje 50 mln zł".
Dyrektorka NFOŚiGW informuje, że coraz więcej osób: "łączy źródło wytwarzania prądu z możliwością magazynowania"
Jak poinformowała Anna Trudzik – dyrektorka Departamentu Energetyki Prosumenckiej NFOŚiGW: "większość zgłoszonych do NFOŚiGW inwestycji w ramach programu "Moja elektrownia wiatrowa” oprócz przydomowej instalacji wiatrowej zawiera także montaż magazynów energii elektrycznej".
Dyrektorka Departamentu Energetyki Prosumenckiej NFOŚiGW powiedziała także, że: "już 18 na 25 złożonych wniosków łączy źródło wytwarzania prądu z możliwością magazynowania". Jej zdaniem wdrażanie programu "Moja elektrownia wiatrowa" ma "dobry wpływ na sieć energetyczną w Polsce".
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Gdzie wysłać wniosek o dotację z programu "Moja elektrownia wiatrowa"?
Osoby, które chcą wykorzystać dotacje z programu "Moja elektrownia wiatrowa", mogą złożyć wniosek wyłącznie w wersji elektronicznej. W tym celu trzeba wykorzystać Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD). Jest on dostępny pod adresem https://gwd.nfosigw.gov.pl/.
Wszelkich dodatkowych informacji na temat programu "Moja elektrownia wiatrowa" mogą udzielić doradcy energetyczni. Drugą propozycją jest przesłanie pytań w wiadomości e-mail na adres: mojaelektrowniawiatrowa@nfosigw.gov.pl.