Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczyna kontrole na terenach dotkniętych powodzią. Inspektorzy sprawdzą, czy sprzedawcy nie spekulują cenami i nie wykorzystują dominującej pozycji na rynku. Mieszkańcy zalanych części Polski mogą zgłaszać nieprawidłowości również samodzielnie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Skutki powodzi są odczuwalne na najważniejszych płaszczyznach. Poszkodowani borykają się z brakiem dostaw energii, czy słabym zasięgiem. Do UOKiK doszły także informacje, które dotyczą znacznej podwyżki cen w sklepach.
Sprzedawcy w niektórych miejscach wyraźnie podnieśli stawki za podstawowe artykuły i usługi. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z podległą Inspekcją Handlową rozpoczął monitoring sytuacji na terenach dotkniętych powodzią.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Prezes UOKiK skontroluje przedsiębiorców
W oficjalnym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazał, że dramat osób poszkodowanych może wzbudzić w sprzedawcach usług i produktów pokusę wykorzystania sytuacji. Jednostka poinformowała, że zweryfikuje ich działania.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny zapowiedział, że w ramach swoich kompetencji obejmie kontrolą sytuację na rynku na terenach dotkniętych powodzią. Inspektorzy sprawdzą, czy:
doszło do wzrostu cen,
wzrost cen mógł być wynikiem zmów rynkowych,
wzrost cen jest wykorzystaniem dominującej pozycji na rynku.
Wraz z informacją dotyczącą podejmowanych działań, prezes UOKiK podkreślił, że "chęć wzbogacenia się na tragedii osób poszkodowanych przez powódź jest czymś porażającym i niedopuszczalnym".
Z wykryte nieprawidłowości UOKiK nałoży surowe kary
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że zgodnie z prawem zakazane są porozumienia przedsiębiorców, których efektem jest ustalanie cen towarów albo usług. Do tych praktyk zalicza się także wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku.
W przypadku wykrycia zmowy przetargowej przedsiębiorca może otrzymać karę finansową w wysokości do 10 proc. przychodu uzyskanego w roku poprzedzającym jej nałożenie. Za stosowanie nieuczciwych praktyk grozi też do 3 lat pozbawienia wolności.
Jak zgłosić nieprawidłowości do UOKiK?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zachęcił do zgłaszania podejrzeń o stosowaniu niewłaściwych praktyk na terenach dotkniętych powodzią. Adresy do przesyłania informacji to:
adres e-mail: sygnalista@uokik.gov.pl,
numer telefonu: 22 55 60 560.
W komunikacie wyjaśniono, że skargi można także przesyłać do Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej, których pełna lista znajduje się na stronie urzędu. Prezes UOKiK podsumował komunikat apelem do przedsiębiorców. Podkreślił, że "biznes musi okazać solidarność i odpowiedzialność, w szczególności najwięksi uczestnicy rynku".
Będziemy zgodnie z naszymi kompetencjami podejmowali stanowcze działania wszędzie tam, gdzie mogą występować nadużycia, zwracając szczególną uwagę na kształtowanie cen towarów i świadczonych usług.