Wirus Marburg wzbudza coraz większy strach. Główny Inspektorat Sanitarny wydał informację, w której ostrzega przed ogniskami epidemicznymi i wskazuje na objawy zakażenia. Urząd radzi też co robić, żeby uniknąć zachorowania.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W piątek pierwszy program niemieckiego radia podał, że pojawiło się podejrzenie wirusa Marburg u dwóch osób w Hamburgu. Ostatecznie nie zostało to potwierdzone. Wyniki testów przeprowadzone na pacjentach były negatywne.
O sprawie informowaliśmy w natemat.pl. Podróżni przylecieli do Niemiec z Rwandy – do Frankfurtu nad Menem w środę wieczorem. Następnie przetransportowali się pociągiem do Hamburga. Główny Inspektorat Sanitarny właśnie przekazał kolejne informacje na temat wirusa Marburg.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Jakie objawy ma choroba marburska?
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował zalecenia dla podróżujących do obszarów zajętych epidemią. Urząd radzi, aby unikać kontaktu z osobami, które wykazują objawy zakażenia.
Do symptomów zarażenia się wirusem Marburg należą:
gorączka,
wymioty,
biegunka,
krwawienie.
Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega przed nawiązywaniem kontaktu z materiałami i powierzchniami, które mogą być zanieczyszczone przez płyny ustrojowe osób zarażonych. Ponadto nie wolno zbliżać się do zwłok zarażonych, czy uczestniczyć w ceremoniach pogrzebowych.
Gdzie znajdują się ogniska epidemiczne wirusa Marburg?
Potwierdzono liczne ogniska epidemiczne gorączki krwotocznej Marburg. Zachorowania odnotowano na terenie kilku dystryktów. Dotyczy to stolicy Rwandy – Kigali, ale także regionów przygranicznych w pobliżu:
Demokratycznej Republiki Konga,
Ugandy,
Tanzani.
Główny Inspektorat Sanitarny odradza wizytowanie placówek służby zdrowia na obszarach, które są dotknięte epidemią. Wyjątkiem powinny być tylko pilne potrzeby.
Urząd przestrzega przed odwiedzaniem siedlisk, w których mogą przebywać nietoperze. Kontakt należy też ograniczyć z dzikimi zwierzętami zarówno żywymi, jak i martwymi, a także unikać spożywania, czy obróbki surowego mięsa.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Co zrobić po zauważeniu objawów zarażenia wirusem Marburg?
W zaleceniach GIS pojawiła się prośba o zachowanie ostrożności, a także stosowanie się do poleceń miejscowych służb. – W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską. W razie wystąpienia niepokojących objawów po powrocie z podróży zgłoś się do lekarza i poinformuj o przebytej podróży – przekazał GIS w zaleceniach.
Jeśli osoby, które powróciły lub powracają z podróży z krajów zagrożonych epidemią i występują u nich objawy gorączki krwotocznej, powinny być niezwłocznie izolowane do czasu wykluczenia zakażenia.
Główny Inspektorat Sanitarny przekazał, że nie istnieje leczenie przyczynowe choroby wywoływanej przez wirusa. Nie ma również szczepionki. Według informacji urzędu prawdopodobieństwo przeniesienia się Marburga do Europy jest niskie.