Orki to bardzo specyficzne ssaki. Potrafią planować polowania, używać narzędzi czy uczyć się nowych zachowań. Teraz po raz pierwszy od lat 80. dowiodły innej umiejętności – pływają z martwymi rybami na swoich głowach.Tylko po co?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Naukowcy pierwszy raz zaobserwowali to w 1987 roku. Orki zaczęły pokazywać się w towarzystwie… martwych łososi. A konkretnie, używały ciał nieżyjących już ryb jako "czapek". Zaczęło się od jednej samicy, która przez rok sukcesywnie pokazywała się w tej nietypowej odsłonie. W ślad za nią w ciągu kilku tygodni poszły całe stada ssaków.
New Scientist donosi, że fotografowie po raz pierwszy od ponad 30 lat znów zaobserwowali to zagadkowe zachowanie u ssaków u wybrzeży Północno-Zachodniego Pacyfiku.
Po co orkom czapki z łososi?
– Szczerze mówiąc, nie mamy pojęcia, dlaczego to się znów zaczęło – powiedziała w rozmowie z New Scientist dr Deborah Giles, która kieruje zespołami naukowymi w Wild ORCA.
"Czapki z łososia" mogą mieć swój praktyczny powodów, choć ten jest wynikiem jedynie spekulacji naukowców. Mogą w ten sposób przechowywać pokarm na później. Chociaż do tej pory orki najczęściej chowały kawałki jedzenia pod płetwą piersiową. Jako że łososie są stosunkowo niewielkie, być może głowa jest lepszą alternatywą.
Czytaj także:
Giles dodaje, że stada orek spędziły ostatnio dużo czasu w cieśninie Admiralty Inlet w stanie Waszyngton w USA, a tam odbywał się wylęg łososia. W tym właśnie miejscu najczęściej można było zobaczyć orki "noszące" łososie. Jako że te ssaki mogą żyć nawet 90 lat, naukowcy przewidują, że dziwne zachowanie sprzed prawie 40. lat, może być odtwarzane obecnie przez tych samych osobników.
Orki są niezwykle inteligentne
Naukowcy są zdania, że to nietypowe zachowanie ssaków jest przede wszystkim dowodem na ich inteligencję. Orki są niezwykle społeczne i rozwijają własne kultury. Taka skłonność spowodowała, że orki nie tylko są w stanie atakować ludzi, ale też ich unieruchamiać czy zatapiać.
Giles zwraca przy okazji uwagę na problem zagrożenia wyginięciem orek w północno-zachodnim regionie Pacyfiku. Powodem jest m.in. niedobór ryb, które stanowią pokarm orek, hałas spowodowany zwiększoną aktywnością statków, a także toksyny i zanieczyszczenie wody.
Czytaj także:
Naukowcy twierdzą więc, że orki prawdopodobnie ze względu na swoją inteligencję wiedzą, że źródło pożywienia, które znalazły, jest tymczasowe. To potwierdzałoby teorię dotyczącą przechowywania łososi na później.