Najstarsza poczta świata została kupiona przez czeskiego miliardera Daniela Krzetinskiego. Royal Mail przejdzie w ręce zagraniczne i prywatne, aby ratować swoją przyszłość.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Brytyjski Royal Mail, działający od 508 lat, został sprzedany EP Group należącej do DanielaKrzetinskiego. Angielski rząd uznał, że czeska spółka spełnia wymogi potrzebne do ochrony tej historycznej firmy pocztowej.
Przejęcie Royal Mail
Państwowa spółka rządu brytyjskiego sprzedana została za 4,5 mld dolarów. Szczegóły transakcji ustalono już w maju bieżącego roku, ale ze względów bezpieczeństwa narodowego rząd musiał udzielić ostatecznej zgody na przejęcie.
I dalej będzie miał ostatnie słowo, co zapewni mu tzw. złota akcja (dająca 51 proc. praw głosu), dzięki której władze Wielkiej Brytanii będą musiały wyrażać zgodę na kluczowe zmiany w spółce. Przedstawiciel rządu Jonathan Reynolds zapewnił, że nowy właściciel zapewni poczcie stabilność finansową, przyszłość oraz pozwoli zachować etaty. EP Group ma już porozumienie ze związkami zawodowymi, pracownicy mają gwarancję wypłat i dodatków na najbliższe dwa lata.
Finał transakcji ma się odbyć w pierwszym kwartale 2025 roku. Umowa obejmuje m.in. zobowiązanie do gwarancji usług pocztowych w stałej cenie, sześć dni w tygodniu. Royal Mail nie będzie również przekazywać dywidend nowemu właścicielowi, póki ten nie spełni celów finansowych i usprawnienia usług pocztowych. Siedziba Royal Mail pozostanie na Wyspach Brytyjskich.
Kim jest Daniel Krzetinski?
Na Wyspach mówią o nim "Czeski Sfinks", 48-letni przedsiębiorca i prawnik, z majątkiem szacowanym na 6 miliardów funtów. Przydomek zawdzięcza swojej tajemniczej naturze, w tym niechęci do publicznego omawiania swoich inwestycji.
Jest właścicielem holdingu Energeticky Prumyslovy (EPH), który posiada aktywa w wielu krajach Europy, w tym w Czechach, Niemczech, Włoszech, Słowacji, Holandii i Wielkiej Brytanii.
Jednym z kluczowych aktywów jest Eustream, firma transportująca rosyjski gaz przez Ukrainę, Czechy i Słowację. Od lat buduje swoje międzynarodowe imperium, posiadając udziały m.in. w klubach piłkarskich, luksusowych nieruchomościach, niemieckiej grupie handlowej Metro AG (w Polsce zarządzają siecią Makro), i francuskich mediach: telewizji TF1, dzienniku "Le Monde" i magazynu "Elle".
Poczta z problemami
Poczta Polska nie jest jedyną spółką pocztową walczącą o przetrwanie na rynku. Jak podaje BBC, Royal Mail w ubiegłym roku otrzymał grzywnę w wysokości 5,6 mln funtów za opóźnienia w dostarczaniu przesyłek czy wręcz ich niedostarczanie, czyli niewywiązywanie się z tzw. obowiązku świadczenia usług powszechnych.
Zgodnie z nim Royal Mail jest prawnie zobowiązana do dostarczania listów sześć dni w tygodniu, a paczek pięć dni w tygodniu pod każdy adres w Wielkiej Brytanii.