logo
Google Maps działają już 20 lat. Fot. Nicolas Tucat/AFP/East News
Reklama.

Z Google Maps korzystają 2 miliardy ludzi. Mapy zawierają 250 mln pinezek i jak podaje Google, w 2024 roku udostępnili 1 bilion tras. Szkoda tylko, że w ubiegłym roku straciliśmy w nich kultowy głos Jarosława Juszkiewicza.

Niemniej, statystyki nie powinny dziwić – sięgnięcie po smartfon i sprawdzenie trasy dla wielu jest już odruchem. A to wierzchołek góry lodowej możliwości, jakie daje nam apka. Google podsumowało 20 lat rozwoju Map, pokazując mniej znane funkcje i nowości na zestawieniu.

Zamień samochód w różową rakietę

Na pierwszym miejscu warto wspomnieć o nowości, czyli "jedź z klasą". Jest to personalizacja ikony nawigacji.

Możemy wiec wybrać sobie typ samochodu, dopasowując go do faktycznego pojazdu albo uwalniając wodze fantazji i zmieniając naszego wysłużonego gruchota w wyścigową rakietę. A potem możemy pomalować go na jeden z 8 kolorów. Mała rzecz, a cieszy.

A co jeszcze możemy znaleźć w aplikacju?

Zarezerwuj miejsce w restauracji i zaproś znajomych

Google Maps zawiera szereg narzędzi, ułatwiających nam znalezienie restauracji, gdzie spożyjemy posiłek na każdą kieszeń. Jeśli nie wiemy, na co mamy apetyt, możemy najpierw zapytać sztuczną inteligencję Gemini.

W samej aplikacji możemy sprawdzić kiedy są godziny szczytu, co użytkownicy polecają z menu, a jak już się zdecydujemy na wizytę – nawet zarezerwować stolik.

Czytaj także:

Jeśli wybieramy się w gronie znajomych, pomoże współtworzona lista miejsc, w której – z pomocą emoji – znajomi dadzą nam znać, co ich interesuje.

Już "w terenie" możemy skorzystać z narzędzi rzeczywistości rozszerzonej, aby dowiedzieć się, czy miejsce jest popularne.

Archiwalne Street Viev i sprawdź topografię terenu

Rzeczywistość rozszerzona w mapach Google pomaga nam również zbadać nasze otoczenie. Możemy zdalnie sprawdzić wybrane miejsce dzięki Immersive View – z lotu ptaka – do tego dostać prognozę pogody i zobaczyć natężenie ruchu ulicznego.

A może wolicie Street View? Dzięki tej funkcji możemy sprawdzić, jak zmieniła się okolica. Wystarczy kliknąć "Zobacz więcej dat" i można oglądać archiwalne zdjęcia. Teraz pora ruszyć w drogę. Przydatną opcją dla osób lubiących mierzyć siły na zamiary, jest opcja sprawdzenia topografii terenu. Z kolei osoby poruszające się o wózku inwalidzkim albo niewidome mogą skorzystać z różnych narzędzi dostępności, sprawdzających, na co mogą po drodze liczyć i z ew. ostrzeżeniami na trasie.

Kiedy poruszamy się samochodem, samotnie lub w grupie, możemy zaplanować naszą trasę z myślą o oszczędzaniu paliwa. Do tego trzeba pamiętać, że jeśli mamy nawigację samochodową obsługiwaną przez systemy Google, możemy najpierw wyznaczyć trasę na smartfonie, a potem ją wysłać do wozu. Jeśli korzystamy smartfona, to warto rozważyć pobranie przygotowanej trasy w trybie offline.

Google w ofercie ma też Wskazówki Przejazdu – prosta, a cenna rzecz, pozwalająca np. sprawdzić wejście do budynku, pobliskie parkingu i przypomni nam, gdzie zaparkowaliśmy samochód.

Tego w Polsce jeszcze nie ma

Ostatnie trzy usługi funkcjonują chwilowo wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, Anglii i Niemczech. Chodzi o możliwość sprawdzenia jakości powietrza, mapę wszystkich ważnych miejsc na lotniskach oraz sprawdzenie zasięgu samochodu elektrycznego – Mapy podają na trasie dogodne stacje ładowania do twojego modelu auta.

Czytaj także: