
Sejm uchwalił nowelizację ordynacji podatkowej. Zmiana wprowadza oprocentowanie nadpłaty podatku, która powstała w wyniku orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. Takie zasady oprocentowania będą dotyczyć również nadpłat powstałych w wyniku Trybunału Konstytucyjnego.
Jednak pod tą pozornie niezwiązaną z przesyłkami pocztowymi zmianą, ukryta jest zła informacja dla Poczty Polskiej - która i bez tego boryka się w ostatnim czasie z problemami.
Problemy Poczty Polskiej
Nowelizacja może okazać się szczególnie ważna dla Poczty Polskiej, bo spółka, która jest obecnie w ogniu kontrowersji wokół "Programu Dobrowolnych Odejść", straci przez nią wyłączność na pisma urzędowe.
Do tej pory w ustawie istniał zapis dotyczący tzw. operatora wyznaczonego, do tej pory była to Poczta Polska. Tylko wysyłając pisma urzędowe za jej pośrednictwem, zachowywany był ich termin.
Oznacza to, że data nadania przesyłki w placówce Poczty Polskiej uznawana była za wiążącą dla zachowania terminów urzędowych.
Obecnie prawo to zostało rozszerzone na wszystkich operatorów pocztowych.
Pisma urzędowe też z InPostem
– czytamy w opisie ustawy.
Pisma urzędowe będziemy więc mogli nadać u dowolnego operatora pocztowego.
Ich listę znajdziesz na stronie rządowej. Na niej znajdziemy również popularne firmy kurierskie, takie jak InPost, DPD czy DHL.
Zmiany wejdą w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku ustaw.