logo
Bardzo mało seniorów składa wnioski o rentę wdowią. Fot. Stanisław Bielski/Reporter/East News
Reklama.

W rozmowie z RMF FM Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ministra rodziny pracy i polityki społecznej, zauważyła, że liczba wniosków o rentę wdowią przekroczyła 500 tys., jednak bardzo niewiele z nich dotyczy mężczyzn. Problem zapewne kryje się w nazwie potocznej renty wdowiej.

Wprowadzeni w błąd przez nazwę?

Wnioski o rentę wdowią zaczęły spływać bardzo szybko. Resort cieszył się z zainteresowania, bo według szacunków, ma być ich łącznie 1,5 miliona.

Ale wydarzy się tak, jeśli mężczyźni również uświadomią osbie, że mogą kwalifikować się do świadczenia po zmarłej małżonce.

"Mam ważny apel. Szanowni panowie, wdowcy, także wam przysługuje to świadczenie. Spróbujcie się zainteresować, udać się do ZUS-u" – powiedziała na antenie radia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Źródłem problemu jest zapewne sama nazwa potoczna świadczenia, mogąca wywołać wrażenie, że przysługuje ona wyłącznie wdowom. Przepisy posługują się terminem "świadczenie w zbiegu", czyli świadczenie przysługujące wdowcowi lub wdowie z własnego ubezpieczenia emerytalno-rentowego i części drugiego świadczenia po zmarłym małżonku.

Termin "renta wdowia" funkcjonuje już od pierwszych propozycji tego świadczenia, utrwaliła się w przestrzeni publicznej i medialnie. Nie da się ukryć, że łatwiej wpada w ucho niż "świadczenie w zbiegu".

Dla kogo jest renta wdowia?

Renta wdowia przysługuje kobietom (powyżej 60 lat) i mężczyznom (powyżej 65 lat), którzy pozostawali we wspólnocie małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. Co ważne, świadczenie mogą otrzymać osoby, które mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku, nabyte przed ukończeniem 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni).

Wniosek do ZUS możemy składać od 1 stycznia 2025 roku, ale musimy mieć prawo do emerytury po zmarłym małżonku. Pierwsze wypłaty nowego świadczenia ruszą dopiero od 1 lipca 2025 roku.

W ustaleniu, czy się kwalifikujemy, pomoże nam specjalna ankieta, dostępna tutaj. Z niej dowiadujemy się, że musimy przekroczyć wiek emerytalny i pozostawać w związku małżeńskim do dnia śmierci małżonka.

Prawo do renty wdowiej przysługuje tylko na świadczenie po ostatnim małżonku, a suma obu świadczeń nie może być wyższa niż trzykrotność minimalnej emerytury.

Wedle porad ZUS, aby wypełnić i wydrukować formularz na komputerze potrzebujemy pobrać go stąd: https://www.zus.pl/documents/10182/12636166/2612_24+ERWD_WCAG3_do+zapisu.pdf/e2612fb6-f311-4fad-1bc5-65ecee07ae02?t=1735650653757

Wypełniamy go w darmowym programie Adobe Reader lub Adobe Acrobat. ZUS nie poleca korzystać z przeglądarek internetowych, ze względu, że nie zapewniają odpowiedniej walidacji formularza.

Czytaj także: