Latarnia morska w Świnoujściu.
Świnoujście zwiększa liczbę rejsów do Fortu Gerharda nawet do 12 dziennie. To odpowiedź na odcięcie tej części miasta od tradycyjnej komunikacji drogowej. Fot. kavalenkava/Shutterstock, montaż: INNPoland

Świnoujście zwiększa liczbę rejsów do Fortu Gerharda nawet do 12 dziennie. To odpowiedź na odcięcie tej części miasta od tradycyjnej komunikacji drogowej i większe znaczenie transportu wodnego do Fortu Gerharda i latarni morskiej.

REKLAMA

Nowe połączenia wodne w Świnoujściu.12 rejsów dziennie

Ograniczenia w dostępie do tej części miasta wprowadzono w kwietniu 2023 roku. Wtedy wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki wyznaczył strefę ochronną wokół terminalu LNG. Doprowadziło to do zamknięcia jedynej drogi dojazdowej: ulicy Ku Morzu, którą można było dotrzeć do Fortu Gerharda, latarni morskiej i plaży na Warszowie.

Decyzja ta spotkała się z dużym niezadowoleniem zarówno mieszkańców, jak i lokalnych przedsiębiorców, zwłaszcza z branży turystycznej. Już wcześniej władze miasta podkreślały, że łatwy dostęp do atrakcji po wschodniej stronie Świny jest bardzo ważny dla rozwoju Świnoujścia jako miejsca wypoczynku.

Obecnie jedyną formą dotarcia do tych miejsc pozostaje transport wodny. Dotychczasowa oferta była jednak ograniczona: jedynie dwa rejsy dziennie nie w pełni odpowiadały na potrzeby turystów. Teraz się to zmieni.

"Od 1 kwietnia Adler Schiffe uruchomi tyle połączeń, co jest bardzo dobrą wiadomością dla naszych gości, mieszkańców oraz samych zabytków, które z utęsknieniem czekają na kolejne setki tysięcy odwiedzających. Rejsy będą odbywać się od 10:00 do 17:20" – poinformowała na Facebooku prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska.

Rejsy co 40 minut ze Świnoujścia. Szczegóły rozkładu

W sumie będzie 12 rejsów dziennie, co 40 minut. Zmiany są efektem porozumienia między firmą a miastem, reprezentowanym przez Zarząd Dróg Miejskich i Żeglugi, w ramach nowej umowy dotyczącej dzierżawy nabrzeża przy latarni morskiej. Władze podkreślają, że zwiększenie liczby kursów to wspólny sukces negocjacyjny oraz odpowiedź na realne potrzeby mieszkańców i turystów.

"Kolejną dobrą wiadomością jest większa swoboda pobytu na obiektach. Do tej pory obowiązywał określony czas, aby zdążyć na powrotny statek. Teraz, jeśli przypłyniecie po 10:00, będziecie mogli zostać nawet do 14:00" – czytamy.

Rejsy ze Świnoujścia do Fortu Gerharda odbywają się w godzinach: 10:00, 10:40, 11:20, 12:00, 12:40, 13:20, 14:00, 14:40, 15:20, 16:00, 16:40 oraz 17:20.

W kierunku powrotnym, z Fortu Gerharda do Świnoujścia, statki kursują o godzinach: 10:20, 11:00, 11:40, 12:20, 13:00, 13:40, 14:20, 15:00, 15:40, 16:20, 17:00 oraz 17:40.

Miasto nie poprzestaje na obecnych rozwiązaniach i rozważa kolejne inwestycje w transporcie wodnym. W planach jest zakup własnego tramwaju wodnego, który w przyszłości mógłby obsługiwać połączenia między wyspami. Jak podkreślają władze, mimo utrudnień drogowych, rozwój komunikacji wodnej pozostaje jednym z priorytetów Świnoujścia.

Źródło: Money.pl