Amerykańska flaga przechodząca w polską flagę. Amerykanie chcą produkować w Polsce paliwo do reaktorów. Stawka idzie w miliardy
Amerykanie chcą produkować w Polsce paliwo do reaktorów. Stawka idzie w miliardy Fot. LarichD / Shutterstock

Miliard dolarów z USA może popłynąć na Pomorze. Amerykański koncern X-Energy planuje budowę fabryki paliwa do reaktorów SMR w ramach projektu Kaszubia, a spółka Quantum Space chce rozwijać u nas technologie kosmiczne.

REKLAMA

Amerykańscy inwestorzy zadeklarowali chęć ulokowania w Polsce blisko miliarda dolarów w ramach projektu Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Jak poinformował na platformie X doradca Ministerstwa Obrony Narodowej, Maciej Samsonowicz, przedsięwzięcie to zakładałoby m.in. budowę zakładu produkującego paliwo do reaktorów SMR oraz nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego.

Miliard dolarów na Zielony Okręg Przemysłowy Kaszubia. Nowe plany X-Energy

Amerykański koncern X-Energy wyraził gotowość do ulokowania w Polsce blisko miliarda dolarów, które zasilą projekt Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia.

"Inwestycja obejmowałaby fabrykę paliwa do reaktorów SMR IV generacji oraz centrum badawczo-rozwojowe tworzone we współpracy z wybranymi polskimi uczelniami" – pisze w poście na X Samsonowicz.

Deklaracja amerykańskiego koncernu wpisuje się w szerszą falę projektów jądrowych nad Wisłą. Niedawno informowaliśmy, że Stalowa Wola będzie miała swoje reaktory jądrowe, i może tym razem polski atom nie okaże się żartem. To także sygnał dla rodzimego biznesu, bo o atomie głośno mówi również prywatny kapitał. Pisaliśmy o tym, że najbogatszy człowiek w Polsce inwestuje w atom i planuje budowę małych reaktorów.

Projekty małych reaktorów (SMR) rozwijają się równolegle z energetyką wielkoskalową. Skoro pierwsza polska elektrownia atomowa oficjalnie powstaje i znamy już szacowane ceny prądu z Pomorza, proponowana przez X-Energy fabryka paliwa mogłaby idealnie domknąć krajowy łańcuch dostaw dla tej technologii.

Inwestycje w sektor kosmiczny. Quantum Space planuje produkcję podzespołów w Polsce

Równolegle wejście na polski rynek rozważa firma Quantum Space – w tym przypadku plany dotyczą uruchomienia produkcji podzespołów satelitarnych oraz zaawansowanych systemów dbających o bezpieczeństwo infrastruktury kosmicznej.

"Rozmawialiśmy również z prezesem @QuantumSpace_US o gotowości firmy do zainwestowania w Polsce w produkcję komponentów dla satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej. Wiązałoby się to ze zlecaniem tych produkcji naszym polskim firmom" – oznajmił doradca MON.

Plany Quantum Space trafiają na podatny grunt, bo polski sektor kosmiczny przeżywa boom, a pensje wgniatają w fotel. Bezpieczeństwo infrastruktury satelitarnej to dziś zresztą temat strategiczny. Przypomnijmy, że polskie satelity wojskowe już w kosmosie.

Maciej Samsonowicz podsumował charakter relacji z amerykańskimi inwestorami.

"W kontaktach z USA liczą się przede wszystkim relacje, wiarygodność i sprawczość. Dlatego działamy i konsekwentnie budujemy partnerstwa, które mogą przełożyć się na konkretne inwestycje, technologie i miejsca pracy w Polsce. Takie podejście jest doceniane" – czytamy w poście.