Polacy palą się do pracy z domu. Wyjaśniamy, dlaczego to fatalny pomysł
Praca zdalna. Polacy najchętniej machnęliby ręką na biurowce i zarabiali pieniądze na odległość - taki obraz wyłania nam się z kolejnych badań na temat pracy zdalnej. I choć wielu ekspertów przekonuje nas, że taki scenariusz już za chwilę może się ziścić, mamy dla was kiepską wiadomość. Te marzenia to mrzonka.
Praca zdalna - nie dla każdego
Entuzjazm Polaków potwierdza w tym temacie wielu ekspertów. Ci drudzy podkreślają oszczędności dla firm (bo można zredukować powierzchnię biurową) i pracowników (bo nie płacą za dojazdy), elastyczność w wykonywaniu obowiązków zawodowych.
76 proc. Polaków korzysta z pracy zdalnej jeżli firma da im tylko taką możliwość•123rf.com/Suwat Supachavinswad/zdjęcie seryjne
I jest tylko jeden mały problem. Firmy, które jeszcze do niedawna uchodziły za pionierów pracy zdalnej już zaczęły się z tego pomysłu wycofywać. Najbardziej spektakularnej wolty dokonał w 2017 roku IBM. Pierwsze próby komputerowy gigant podejmował już w latach 80., w szczytowym momencie zatrudniał w ramach pracy zdalnej aż 40 proc. swoich pracowników.
IBM nie jest rzecz jasna jedyny. Politykę odwrotu od pracy zdalnej w ostatnich latach prowadzi Reddit, Best Buy czy Bank of America.
Co poszło nie tak? IBM między 1995 a 2009 rokiem zredukował przecież powierzchnię biurową o 7 mln metrów kwadratowych i oszczędził ponad 100 mln dolarów. Dlaczego więc zrezygnował? Szefowa działu marketingu wyjaśniła to zainteresowanym w specjalnym filmiku (bo jak inaczej?). Tłumaczyła, że powrót za biurka będzie sprzyjał większej kreatywności i innowacyjności.
Wewnętrzne badania firmy wykazały zresztą, że pracownicy działu marketingu są bardziej skuteczni i mają większą satysfakcję z pracy, gdy są w biurze, a nie w domu. Co do tego ostatniego można się jednak spierać. Część pracowników stwierdziła bowiem, że woli zrezygnować z pracy niż prowadzić ją dalej zza służbowego biurka.
Politykę odwrotu od pracy zdalnej w ostatnich latach prowadzi Reddit, Best Buy czy Bank of America•123rf.com/kantver/zdjęcie seryjne
Predyspozycje do pracy zdalnej
Według psychologów to, czy dobrze odnajdziemy się w pracy zdalnej, może zależeć od naszej osobowości. – Dwie rzeczy decydują o tym, czy odniesiemy sukces jako osoba pracująca z domu. Pierwsza to nasza samodzielność i umiejętność skupienia się na agendzie. Druga to zdrowy poziom introwersji – tłumaczył na łamach „Fox Business” Kit Yarrow, profesor z Golden State University w San Francisco.
– Kiedy widzimy, jak inni pracują, zdecydowanie łatwiej jest się zebrać. W domu wiele rzeczy nas rozprasza: telewizja, lodówka, rodzina, komputer – dorzucił do tych argumentów w rozmowie z naTemat Krzysztof Kosy, psycholog pracy z Uniwersytetu Warszawskiego. Co więcej, brak styczności z kolegami, jego zdaniem, osłabia nasze zaangażowanie w pracę. A ono staje się przecież powoli idee fixe współczesnych korporacji.