Udowodniono, że ludzie naprawdę są dziś głupsi niż kiedyś. Oto najważniejsze przyczyny

Patrycja Wszeborowska
Ludzie są coraz głupsi. Niby żartobliwe, ale powtarzające się w każdym pokoleniu narzekania nauczycieli na coraz mniej inteligentnych uczniów mają teraz solidne, naukowe podstawy. Od kilku dekad ludzkość staje się coraz mniej inteligentna. Dowodzą tego najnowsze badania norweskich naukowców z Centrum Badań Ekonomicznych Ragnara Frischa.
Z pokolenia na pokolenie poziom inteligencji ludzkości spada flickr.com / Nate Davis / CC BY-SA 2.0
Średni poziom inteligencji spada w ekspresowym tempie, jak informuje "The Times". Analiza przeprowadzona przez naukowców Brenta Bratsberga i Ole Rogeberga wykazała, że obecnie średnia inteligencja ludzi zmniejsza się aż o 7 punktów co pokolenie.

Niepokojące zjawisko nie rozpoczęło się ostatnio, ale nieuchronnie postępuje od 30-40 lat. Badacze bowiem wzięli pod lupę wyniki testów na inteligencję, jakim poddawani byli w latach 1970-2009 mężczyźni powoływani do wojska. Próba badania była duża - mieli do dyspozycji aż 730 tys. kwestionariuszy. Wyniki badań ukazały, że inteligencja żołnierzy z każdym nowym pokoleniem malała.


To nie jedyne doniesienia o coraz większym spadku inteligencji. Podobne badania przeprowadzono już w kilku wysoko rozwiniętych krajach, takich jak Holandia, Australia, Wielka Brytania, Dania. W wielu wykazano, że nie notuje się wzrostu IQ, ale jego globalny spadek.

Przyczyny spadku inteligencji ludzkości
Co jest przyczyną tego globalnego ogłupiania? Norwescy naukowcy mają kilka teorii. Część spadku może mieć związek z otoczeniem, w jakim się człowiek wychowywał. Poza tym pewną rolę w niepokojących trendach mogą odgrywać zmiana współczesnego stylu życia oraz coraz niższy poziom czytelnictwa wśród dzieci i spędzanie większej ilości czasu przed komputerem.

Niektórzy naukowcy na celownik biorą jednak edukację. I coś w tym może być, ponieważ współczesne sposoby nauczania są przestarzałe i odwołują się do wiedzy sprzed ponad 200 lat. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, z tego powodu możemy w przyszłości przegrać wyścig o wiedzę z maszynami, które z roku na rok stają się coraz mądrzejsze.

Niektórzy forumowicze portalu KopalniaWiedzy.pl przyczyn spadku inteligencji szukają w tym, że ludzie inteligentni nie przekazują wartościowych genów następnym pokoleniom, bo… się nie rozmnażają. – Inteligencja już nie powiększa szans na sukces, w tym rozrodczy. Świat staje się miejscem dla średniaków i tumanów. Lepiej dostosowani, przeciętni się mnożą – pisze jeden z internautów.

Częściowo mogą mieć rację, ponieważ opublikowane kilka lat temu badania Gerharda Meisenberga wykazały, że osoby o wyższej inteligencji charakteryzują się mniejszą gotowością do rozmnażania. Korelacja ta była szczególnie wyraźna u kobiet. Analiza ukazała, że panie o najwyższej inteligencji mają średnio mniej niż dwoje dzieci w ciągu życia. Większą liczbę dzieci (około 2,5 dziecka na głowę), mają zaś panie o najniższym IQ.

Inni naukowcy za spadek inteligencji obarczają starzenie się społeczeństwa. Ich badania wykazują, że nasza pamięć krótkotrwała staje się coraz lepsza, czego nie można powiedzieć o pamięci odpowiedzialnej za szybką analizę danych i procesy decyzyjne. Pogorszenie pamięci korelowało z dużą liczbą osób starszych poddanych testom na inteligencję. A młodych do badań jest po prostu coraz mniej.

Czy można coś z tym zrobić? Trudno powiedzieć. Część psychologów jest wręcz zdania, że bardziej inteligentni już nie będziemy. Według nich ludzkość osiągnęła bowiem pułap swych mózgowych możliwości i dalszy globalny wzrost IQ nie jest możliwy.