Reklama.
Reklama.
Reklama.
Rośnie liczba ofert pracy dla lekarzy, a co szósty potrzebny jest w woj. mazowieckim. Sprawdzamy, jakie specjalizacje są najbardziej poszukiwane.
Czy ktoś może potrzebować lekarza bardziej niż pacjenci? Tak – pracodawcy. Statystyki z branży medycznej pokazują, że w trzecim kwartale 2024 roku pojawiło się prawie 2 tys. ofert pracy dla lekarzy i specjalistów.
Na stronie www.HireDoc.com w trzecim kwartale pojawiło się 1872 ofert pracy od podmiotów związanych z obszarem ochrony zdrowia. Oferty pochodzą z sektorów prywatnych i publicznego.
Jednak zdecydowana większość ofert pracy (84 proc.) pochodziła z placówek prywatnych. 5 proc. ofert opublikowały Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej (NZOZ), a pozostałe 11 proc. rozkładało się pomiędzy Ambulatoria, Zakłady Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz Oddziały Szpitalne.
W porównaniu z poprzednim kwartałem nieznacznie wzrosła liczba ofert pracy pochodzących z placówek POZ. Za to porównując całościowo oba okresy, widzimy też spadek samych ofert włącznie o jedną trzecią. Jest to normalne zjawisko. Jak informują eksperci branżowi, rynek jest mniej aktywny w czasie wakacji.
Najczęściej poszukiwaną specjalizacją w drugim kwartale 2024 była dermatologia. Tuż za nią na podium uplasowały się psychiatria oraz stomatologia. Oferty zatrudnienia dla każdej z tych specjalizacji stanowiły po ok. 5 proc. wszystkich ogłoszeń.
Wśród najczęściej publikowanych ofert pracy znalazły się także propozycje pracy dla pielęgniarek i pielęgniarzy oraz dla lekarzy rodzinnych.
Co szósta oferta pracy opublikowana na HireDoc.com w trzecim kwartale 2024 pochodziła z województwa mazowieckiego. W pierwszej piątce znalazły się także małopolskie, śląskie, łódzkie i wielkopolskie.
Niemal 8 proc. ofert pracy nie miało wskazanej lokalizacji – najczęściej były to oferty konsultacji prowadzonych w pełni zdalnie z dowolnego miejsca w Polsce bądź oferty pracy w placówkach, które mają lokalizacje w każdym województwie.
Każda oferta pracy opublikowana na HireDoc.com zawiera informację o formie zatrudnienia. Przeważająca większość ofert to oferty zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej (B2B) – taką opcję zawiera 57 proc. ofert.
Kolejne 16 proc. to umowa B2B lub inna forma wynagrodzenia. Umowę o pracę znajdziemy tylko w ledwie 3 proc. wszystkich ofert.
Raport "Rynek Pracy Lekarzy i Specjalistów w branży medycznej w trzecim kwartale 2024" powstał na podstawie analizy ofert pracy opublikowanych na portalu HireDoc.com od lipca do września 2024. To pierwszy w Polsce portal pracy skierowany wyłącznie do branży medycznej.
Serwis rozpoczął działalność w kwietniu 2024 z inicjatywy Grupy Docplanner, której częścią jest także portal ZnanyLekarz. Oferuje możliwość bezpłatnego publikowania ofert pracy i jest dostępny dla wszystkich podmiotów powiązanych z obszarem ochrony zdrowia (publicznym i prywatnym). Od czerwca 2024 portal publikuje cykliczne podsumowanie sytuacji na rynku pracy w branży medycznej.
Michał Pękała
VP Growth w grupie Docplanner (ZnanyLekarz)