A jednak to możliwe. Polska uczelnia w światowej czołówce

Mariusz Janik
Jakie są najlepsze polskie uczelnie? Narzekania na polskie uczelnie słychać od lat, a mimo zapowiedzi polityków, nawet najszacowniejsze uniwersytety trafiają w rankingach na odległe miejsce. Akademia Leona Koźmińskiego przełamuje ten stereotyp. Według globalnego rankingu prestiżowego dziennika „The Financial Times” warszawska uczelnia jest w światowej czołówce pod względem studiów magisterskich w obszarze finanse.
Akademia Leona Koźmińskiego znalazła się po raz kolejny w prestiżowym rankingu dziennika "Financial Times". Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Finanse - gdzie studiować?
Szacowny „FT” analizuje studia z zakresu finansów na całym świecie i z grona najlepszych wybiera 65 uczelni oferujących najwyższy poziom. W tym elitarnym gronie znalazła się Akademia Leona Koźmińskiego. Choć szkoła nie zmieściła się w pierwszej dziesiątce (zajęła 17. pozycję), to i tak pojawianie się warszawskiej uczelni w tym zestawieniu zakrawa na bezprecedensowy sukces.

Z rankingu „Financial Times” wynika, że najlepsze pod tym względem są uczelnie francuskie – pierwsze pięć pozycji należy do nich, od HEC Paris zaczynając. Za nią jest ESCP Europe – uczelnia z wieloma placówkami na całym kontynencie (również w Warszawie), która jednak również wywodzi się z Francji. Z kolei pierwsza uczelnia spoza Francji to szwajcarskie University of St Gallen.


Akademia Leona Koźmińskiego ma swój udział w sukcesie ESCP Europe – podkreśla dziennik „Rzeczpospolita”. Co więcej, uniwersytet pojawia się już od paru lat na tej szacownej liście (najwyżej na 15. pozycji) – i to jako jedyna placówka z Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Na anglojęzycznym kierunku „finanse i rachunkowość” dominują studenci zza granicy. – Europejczycy, co roku jest więcej Włochów, Francuzów, szybko rośnie również liczba studentów z Azji, zwłaszcza z Indii – tłumaczył gazecie kierownik studiów, prof. Paweł Mielcarz. – Póki co, mamy zaledwie kilku Chińczyków, ale sądzę, że będzie ich coraz więcej – kwitował.