Kierowcy muszą o tym pamiętać w 2025 roku. Zapominalscy zapłacą ponad 9 tys. zł
W 2025 roku zostanie podniesione minimalne wynagrodzenie, co oznacza też podniesienie opłat za brak ważnego ubezpieczenia OC. Kara jest naprawdę wysoka.
Reklama.
W 2025 roku zostanie podniesione minimalne wynagrodzenie, co oznacza też podniesienie opłat za brak ważnego ubezpieczenia OC. Kara jest naprawdę wysoka.
Obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC mamy najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, a jego brak automatycznie wykrywa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli o tym zapominamy, zostaniemy ukarani, a wysokość grzywny zależna jest od stawki minimalnego wynagrodzenia, które urośnie w 2025 roku.
Więc kierowcy samochodów osobowych za więcej niż 14 dni zwłoki mogą zapłacić powyżej 9 tys. złotych.
Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrośnie do 4666 zł od 1 stycznia 2025 roku. Dla samochodów ubezpieczeniowych maksymalna kara za brak ubezpieczenia OC wynosi dwukrotność płacy minimalnej. Względem bieżącego roku podwyżka wyniesie 730 złotych. Ostatnia była w lipcu.
Serwis Rankomat wyliczył stawki dla kierowców zwlekających z wykupieniem polisy:
Samochody osobowe:
Samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy:
Pozostałe pojazdy (np. motocykle, maszyny rolnicze):
Oprócz zapłaty grzywny jesteśmy również zobowiązani do jak najszybszego wykupienia brakującej polisy. Może być to druzgoczące dla osób w trudnej sytuacji materialnej, ale są możliwości uniknięcia zapłaty albo rozłożenia kary w czasie.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odstąpi od dochodzenia opłaty, jeśli udowodnimy, że we wskazanym okresie zawarte ubezpieczenie OC było ważne lub że taki obowiązek nas nie dotyczył.
Uzasadnieniem może być także właśnie trudna sytuacja materialna lub życiowa. Wtedy UFG może rozłożyć opłatę za brak OC na raty lub ją umorzyć (w całości lub w części). W tym przypadku trzeba przesłać pisemną prośbę do Funduszu.
W Polsce wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych są zobowiązani do uiszczania opłat na wypadek szkód komunikacyjnych. Polisę odpowiedzialności cywilnej mogą wykupić w dowolnym zakładzie ubezpieczeń. Cały proces reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 22 maja 2003 roku.