Ważne zestawienie. Przynajmniej w nim polska reprezentacja nie walczy o honor

Marcin Długosz
Na papierze, pod względem wartości, orły Nawałki wygrywają z japońską reprezentacją w przedbiegach. Na boisku już nie jesteśmy tacy pewni. Ale z Senegalem zasada się sprawdziła - tamtejsza reprezentacja jest więcej warta od polskiej i pokazała na boisku, gdzie jej miejsce.
Ile jest warta polska reprezentacja? Polscy piłkarze na mundialu 2018. fot. Kuba Atys/Agencja Gazeta
Reprezentacja Senegalu jest więcej warta od polskich orłów. I wypuściła orły do szatni dopiero po strzeleniu im dwóch bramek. Jeśli przyjąć za pewnik zasadę, że pieniądz przekłada się na wyniki sportowe, to zwycięstwo z Japończykami mamy pewne jak w banku. Niestety to nie takie proste - polska reprezentacja jest więcej warta od kolumbijskiej, a na boisku dostała jednak srogie lanie.

Mundial 2018: ile warta jest polska reprezentacja?
Z danych transfermarkt.com wynika, że 23 reprezentantów Polski na mundialu 2018 w Rosji przekłada się na łączną wartość reprezentacji w wysokości 274,5 mln euro. 8. miejsce w rankingu FIFA, średnia wieku 28,6, w zagranicznych klubach gra 18 piłkarzy.


W przypadku Japonii różnice są diametralne. Podoba średnia wieku, 61. miejsce w rankingu FIFA, 15 piłkarzy gra poza krajem. Jednak japońska reprezentacja ma wartość 75,6 mln euro.

Tak ogromne dysproporcje wynikają z wartości samych piłkarzy. Gwiazda polskiej reprezentacji, Robert Lewandowski, wyceniany jest na 90 mln euro, Piotr Zieliński na 32 mln euro, Arkadiusz Milik z Wojciechem Szczęsnym po 20 mln euro. Na drugim biegunie stawkę zamyka Sławomir Peszko z wyceną 300 tys. euro.

Tymczasem w Japonii największa gwiazda - Shinji Kagawa (Borussia Dortmund) wyceniana jest na 15 mln euro. Od "Lewego" dzieli go przepaść. Wyższe ceny przy swoich nazwiskach mają np. Maya Yoshida (7 mln euro), Hiroki Sakai (6 mln euro). Wspólnym mianownikiem jest fakt, że grają w europejskich klubach.