To bardzo ważne przed wyjazdem na urlop. Za brak szczepienia mogą nie wpuścić do kraju

Adam Sieńko
Czy trzeba się szczepić wyjeżdżając za granicę? Przed wyjazdem na urlop warto sprawdzić, czy dopełniliśmy obowiązku i wykonaliśmy wszystkie szczepienia. Przy wjeździe do niektórych państw, są one zalecane, zdarza się jednak, że państwa uzależniają od ich wykonania zgody na przekroczenie granicy.
Przed wyjazdem na urlop warto sprawdzić, czy dopełniliśmy obowiązku i wykonaliśmy wszystkie szczepienia Filip Klimaszewski/Agencja Gazeta
Podczas wyjazdów za granicę, szczególnie w egzotyczne kierunki, często spotykamy się z bakteriami i wirusami, z którymi w Polsce raczej nie mamy do czynienia. Szczepienia ochronne są więc nie tyle przykrym obowiązkiem, co gwarancją, że wymarzonego urlopu nie spędzimy w szpitalnym łóżku.

Gdzie szczepienia są obowiązkowe?
Obecnie obowiązek szczepień na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych dotyczy tylko żółtej febry, a wymagają go kraje z Afryki i Ameryki Południowej.

Dokumentem, który potwierdza przeprowadzenie szczepienia jest Międzynarodowa Książeczka Szczepień (nazywana też potocznie „żółtą książeczką”). Jest ona wystawiana w poradniach medycyny podróży, ale można ją otrzymać także w punktach szczepień. Jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża.


Które kraje wymagają obowiązkowych szczepień?
W 2018 roku na liście znajduje się Angola, Burundi, Gabon, Ghana, Gujana Francuska, Gwinea Bissau, Niger, Mali, Liberia, Demokratyczna Republika Konga, Kongo, RPA, Sierra Leone, Surinam, Togo i Wybrzeże Kości Słoniowej.

Oprócz tego, część państw wpisało szczepienia do swojego prawa wizowego. Jednym z nich jest Arabia Saudyjska. Wybierając się na Półwysep Arabski trzeba więc zaszczepić się najpierw przeciwko zakażeniom meningokowym.

Co grozi za brak szczepień?
Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Celnicy mają prawo odmówić pozwolenia na wjazd, możemy zostać także zmuszeni do zaszczepienia się na granicy lub odbycia kwarantanny na własny koszt.

Poza obowiązkowymi szczepieniami, istnieje również cała lista szczepień zalecanych. Wśród nich znajdują się rzecz jasna szczepienia rutynowe. Te większość Polaków ma jednak za sobą – wynikają one z kalendarza szczepień realizowanego w dzieciństwie. Obejmują one szczepionki przeciwko takim chorobom jak odra, tężec, polio, krztusiec czy błonica.

Część państw ten katalog szczepień rozszerza jeszcze o dur brzuszny, WZW A i malarię. Wybranym podróżnym zaleca się dodatkowo zaszczepienie na wściekliznę, cholerę i kleszczowe oraz japońskie zapalenie mózgu.

Ile kosztują szczepienia?
Koszt zaszczepienia się przeciwko żółtej febrze (najczęściej wymagane szczepienie dodatkowe) zamyka się w granicach 210-250 zł. Warto ten dodatkowy, i niekiedy konieczny wydatek, uwzględniać w swoich budżecie wakacyjnym.

W podobnej cenie są szczepienia na WZW typu A i dur brzuszny. Zdecydowanie więcej zapłacimy za to za szczepionkę przeciwko meningokowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych (ok .270 zł).

Najdroższe zabiegi profilaktyczne związane są z japońskim zapaleniem mózgu (ok. 450 zł) i cholerą (420 zł).