"Dobra zmiana" przycięła wydatki na reklamę w TVN. Pieniądze trafiły do największego konkurenta
Najwyższa Izba Kontroli zbadała wydatki spółek Skarbu Państwa na „działalność sponsoringową, medialną i usługi doradcze”. Jednym z ciekawszych wniosków jest to, że od 2016 roku znacząco spadły nakłady na reklamę w TVN. Wygrał na tym jej największy konkurent – Polsat.
Izba zarzuca spółkom SP, że zdarzało im się sponsorować np. kluby sportowe mimo ujemnych wyników finansowych. Inspektorzy krytykują też działanie Polskiej Fundacji Narodowej. Fundatorami PFN są państwowe firmy - Enea, Energa, Giełda Papierów Wartościowych, Grupa Azoty, Lotos, Polskie Koleje Państwowe, Polska Grupa Energetyczna, PKN Orlen oraz Tauron Polska Energia.
Każda z nich wprowadziła do Rady Fundacji swoich ludzi. Mimo to, według NIK-u, spółki mają niewielki wpływ na to, jak wydatkowane są ich pieniądze.
– Świadczy o tym choćby istotna zmiana statutowych celów Fundacji (21 czerwca 2017 roku), przeprowadzona praktycznie bez wiedzy Fundatorów. Obecnie celami Fundacji jest działalność naukowa, naukowo - techniczna, oświatowa oraz kulturalna – czytamy w raporcie. Na brak przejrzystości w działaniach PFN miało zareagować tylko 4 fundatorów.
Strata TVN-u
Ciekawym wątkiem w raporcie jest podsumowanie wydatków na rynku usług medialnych. Prym wiedzie tutaj rzecz jasna TVP. Publiczny nadawca zwiększył swój udział w reklamach od spółek SP z 41,5 proc. w 2015 do 59,7 proc. w 2017. Za jego plecami dzieją się jednak małe dramaty. Drugi do tej pory TVN (22,3 proc. w 2015) stracił tę pozycję na rzecz Polsatu (15,8 w 2015). Dzisiaj ta pierwsza stacja ma zaledwie 1,6 proc. udziałów w reklamach od spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, podczas gdy Polsat aż 33,9 proc.
Ta zamiana jest wiązana z rotacjami personalnymi, jakie w ostatnim czasie zaszły w telewizji Solorza. Ukłonem w stronę PiS miała być m.in. nominacja Doroty Gawryluk na stanowisko dyrektora informacji i publicystyki.