Polacy lek na raka znaleźli w... Puszczy Białowieskiej. Efekty są "spektakularne"

Adam Sieńko
Korzeniowiec sosnowy to grzyb, który występuje na całym świecie. Jego medyczne zastosowanie wynaleźli jednak dopiero polscy naukowcy podczas przeczesywania Puszczy Białowieskiej. Okazuje się, że za pomocą grzyba są w stanie niszczyć komórki nowotworowe.
Polscy naukowcy chcą wykorzystać do walki z tym nowotworem grzyba, który rośnie w Puszczy Białowieskiej Pixabay / CC0
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na początku roku stworzyli bank składający się ze 150 grzybów występujących na terenie Puszczy Białowieskiej. Jeden z nich - korzeniowiec pospolity - okazał się być bardzo przydatny w zwalczaniu komórek nowotworowych jelita grubego.

- Nasze badania były przeprowadzone na liniach komórkowych i to pokazało nam, że komórki nowotworowe obumierają w sposób zdecydowany w porównaniu do tych, które ekstraktu z grzybów nie otrzymały - powiedziała PAP-owi prof. Halina Car, kierownik zakładu farmakologii doświadczalnej UMB.


Prof. Car zaznaczyła też, że grzyb nie uszkadza praktycznie zdrowych komórek. A to w kontekście walki z nowotworem bardzo ważna informacja, bo leki przeciwnowotworowe tego atutu nie posiadają. Działanie korzeniowca pospolitego zostało przetestowane na wyhodowanych w laboratorium komórkach fizjologicznych oraz komórkach nowotworowych raka jelita grubego i na myszach laboratoryjnych. Efekty zostały określone jako "spektakularne".

Polska gruba badaczy złożyła już wniosek patentowy. Na ochronę ich odkrycia przyjdzie jednak nieco poczekać. Prof. Car mówi o horyzoncie czasowym w wymiarze co najmniej 5 lat.
Korzeniowiec sosnowy to grzyb, który występuje na całym świeciewikipedia.org/Jerzy Opioła/CC BY-SA 3.0
Przypomnijmy, że to nie pierwsze tak niecodzienne odkrycie polskich naukowców. Badacze z z UMCS i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dzięki pomocy dżdżownic stworzyli preparat, który niszczy komórki raka płuc.