Chcą odciąć Kościołowi napływ gotówki z budżetu państwa. Ruszają ze zbiórką podpisów

Patrycja Wszeborowska
Inicjatywa Polska przygotowała projekt ustawy rozdzielającej Kościół od państwa, która zakłada m.in. odcięcie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchowych z budżetu państwa. Właśnie rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją.
Projekt ustawy proponowanej przez Inicjatywę Polską zakłada m.in. zakończenie finansowania Kościoła z budżetu państwa. Flickr.com / Roman Catholic Archdioces / CC BY-ND 2.0
– Ostatnie lata pokazują, że Polsce bardzo potrzeba rozdziału kościoła od państwa, świeckości, uporządkowania relacji, które ewidentnie zostały zakłócone. Jeżeli mamy być krajem demokratycznym, równych praw i szans, pewne relacje trzeba przebudować, przemodelować –stwierdziła Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy podczas briefingu prasowego przed Sejmem.

Niezdrowe relacje
Nowacka podkreśliła, że obecne relacje między państwem polskim a Kościołem nie są zdrowe - kościół próbuje ingerować w życie polityczne, wpływając na polityków i mówiąc im, jak mają procedować prawo. Projekt Inicjatywy Polskiej uważa zatem za pierwszy etap rozdziału Kościoła od państwa.

Propozycją pomysłodawców ustawy jest, aby religię w szkole finansowały związki wyznaniowe i kościoły, które „chcą nauczać zasad swojej wiary w szkole”. Dodatkowo religia wpisana byłaby na listę zajęć dodatkowych. Ważnym założeniem proponowanym przez Inicjatywę jest również pomysł likwidacji Funduszu Kościelnego, czyli ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego dla księży i duchownych finansowanych dotychczas z budżetu państwa.


Jak się nie uda, ruszą z inicjatywą obywatelską
Podpisy pod petycją w sprawie proponowanego projektu ustawy będą zbierane do 20 lutego. Po tym czasie dokument zostanie złożony w Sejmie. Jeśli komisja ds. petycji nie rozpatrzy wniosku, to Inicjatywa Polska zamierza ruszyć z projektem obywatelskim.

Jak wynika z najnowszego sprawozdania NIK, w 2017 r. padł rekord w kwocie, jaką państwo przeznaczyło na Fundusz Kościelny. Ubiegłoroczne ubezpieczenia społeczne i zdrowotne księży oraz duchownych pochłonęły niemal 159 mln zł z budżetu państwa.