Bezrobotni ruszyli zakładać firmy. W zeszłym roku zgarnęli 750 mln zł bezzwrotnych dotacji

Mariusz Janik
25 629,06 zł – tyle wynosi kwota bezzwrotnej dotacji, o jaką mogły się ubiegać osoby bezrobotne, decydujące się na założenie własnego biznesu. Według danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, w 2018 roku na własną działalność w oparciu o takie dofinansowanie zdecydowało się 36 tysięcy osób.
Ponad 36 tys. firm zostało w ubiegłym roku założonych przez bezrobotnych korzystających z bezzwrotnych dotacji. Co trzeba zrobić, by otrzymać dotację? Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta
36 724 mikroprzedsiębiorstw z dotacjami rzędu w sumie 748 935,2 tys. złotych – taki jest ubiegłoroczny bilans programu wsparcia osób bezrobotnych, decydujących się na założenie własnej działalności gospodarczej – ustalił w oparciu o resortowe dane portal mambiznes.pl.

Dane w dobitny sposób pokazują, że mimo wszystkich dotychczasowych trendów na rynku pracy – malejącego bezrobocia i pogoni firm za pracownikami – nie maleje, a wręcz rośnie, liczba osób decydujących się na założenie własnej firmy.

Ponad 7 miliardów złotych
W sumie, w trakcie ostatniej dekady, na takie wsparcie bezrobotnych przeznaczono już 7,3 mld złotych. Dzięki tym funduszom założono 461 tys. przedsiębiorstw – przypomina mambiznes.pl.


Wysokość wsparcia jest uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia podawanego przez GUS. O dofinansowanie mogą się ubiegać bezrobotni, którzy w ciągu 12 miesięcy nie odmówili – bez uzasadnionych przyczyn – przyjęcia propozycji zatrudnienia. Bezzwrotne dotacje mogą też otrzymywać osoby opiekujące się niepełnosprawnymi poszukującymi pracy.